Poprawa profilaktyki onkologicznej nad kobietami

fot. pixabay.com

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii realizuje projekt, który ma na celu poprawę opieki onkologicznej nad kobietami w zakresie leczenia raka piersi. Koszt projektu to ponad 4,7 mln złotych.

Celem projektu jest zwiększenie zgłaszalności kobiet na badania przesiewowe w kierunku raka piersi poprzez umieszczenie w wyznaczonych powiatach mammografu stacjonarnego, co zapewni ciągły dostęp do wysokiej jakości badań mammograficznych. Wskazane powiaty, to takie, w których do tej pory panie nie miały możliwości wykonania tego typu badań w formie stacjonarnej i są to: powiat trzebnicki, strzeliński, lwówecki oraz lubański. W powiecie trzebnickim mammograf stanie w Szpitalu im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, natomiast w powiecie strzelińskim w Przychodni Rejonowo – Specjalistycznej w Strzelinie.

„Powiaty zostały wytypowane na podstawie danych, które wskazywały na białe plamy w województwie, jeśli chodzi o zabezpieczenie pacjentów w tego typu badanie. Chcemy, aby panie z terenu naszego województwa, niezależnie od miejsca zamieszkania, miały łatwy dostęp do profilaktyki. Zachęcamy samorządowców do włączenia się w nasze działania. Z informacją o możliwości wykonania badania chcemy dotrzeć do jak najszerszej liczby pań i tutaj duża rola lokalnego środowiska. Jesienią pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z badań. Czas, który pozostał do momentu otwarcia pracowni chcemy wykorzystać na promocję i dotarcie do pań z informacją o nowych możliwościach.” – Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jak wynika ze statystyk, z badań mammograficznych w województwie dolnośląskim korzysta 37% uprawnionych pań. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Badania profilaktyczne w zakresie raka piersi obejmują pacjentki w wieku 50-69 lat. Ta grupa kobiet na badanie może zgłosić się bez skierowania.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zapewni w każdym z czterech powiatów najwyższej jakości mammograf cyfrowy wraz z całą infrastrukturą niezbędną do obsługi pacjenta: zespół radiologów, telemedycyna, wyspecjalizowany personel w powiatach. Zespół Radiologów z Breast Unit zlokalizowanym w DCOPiH przy pl. Hirszfelda 12 we Wrocławiu zajmie się oceną i analizą badań profilaktycznych wykonywanych w powiatach. W przypadku podejrzenia nowotworu pacjentka będzie zaproszona do Breast Unit na badania pogłębione, zatem zostanie jej zapewniona kompleksowa opieka.

”Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet. Badanie przesiewowe (skriningowe) wykonywane są u kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat są to badania o wysokiej czułości pozwalające na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania.” – Paweł Zawadzki, Wicedyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii ds. Rozwoju.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content