Władze województwa składają nową propozycję na wspólny bilet z Wrocławiem

fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

Samorząd Województwa Dolnośląskiego proponuje nowe zasady rozliczania przejazdów koleją w granicach miasta, wzorowany na rozwiązaniu funkcjonującym w aglomeracji warszawskiej.

Nową propozycję UMWD przedstawił Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Na czym polega mechanika działania systemu obowiązującego w Warszawie?

Dyrektor Departamentu Aglomeracji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego — Jerzy Michalak stwierdził, że umowa podpisana przez Prezydenta Wrocławia jest niezgodna z propozycją, która została zaproponowana przez UM Wrocławia w grudniu 2022.

Jerzy Michalak wyjaśnił jaka oferta dotycząca rozliczania przejazdów koleją we Wrocławiu, zostanie przedstawiona Urzędowi Miejskiemu Wrocławia.

Poprosiliśmy Tomasza Sikorę z UM Wrocławia o przedstawienie stanowiska Gminy Wrocław w sprawie nowej oferty.

Zdaniem Tomasza Sikory, umowa podpisana przez Jacka Sutryka jest zgodna z wcześniejszą propozycją.

Zgodnie z otrzymanymi przez nas wyjaśnieniami, pasażerowie dojeżdżający spoza Wrocławia, nie musieliby wysiadać na pierwszej stacji w granicach miasta Wrocławia tylko po to, by wsiąść do niego ponownie.

Propozycja UMWD w opinii UM Wrocławia nie jest tym, na co umówiły się wcześniej wszystkie strony umowy. Tomasz Sikora przedstawiając stanowisko miasta, posłużył się metaforą odnoszącą się do obecnej sytuacji.

Władze województwa proponują rozliczanie przejazdów koleją na wzór rozwiązania funkcjonującego w Warszawie. W myśl przyjętych tam zasad samorządy (miasto stołeczne Warszawa, gminy i powiaty aglomeracji) częściowo pokrywają koszty funkcjonowania kolei, płacąc określoną stawkę przewoźnikom. Jednostką rozliczenia w tej sytuacji jest tzw. wozokilometr, czyli stawka jaką poszczególne gminy płacą za przejazd pociągu przez swój obszar administracyjny. 

grafika: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content