Ekosystem wzmacnia system odbioru śmieci gabarytowych

Źródło: mat. pras Ekosystemu

Ponad tysiąc podstawień kontenerów i kilkadziesiąt interwencyjnych odbiorów każdego miesiąca, objazdowa zbiórka gabarytów na Nadodrzu i szkolenia dla strażników miejskich prowadzone przez Ekosystem – taki zestaw działań podejmuje miasto, by wzmocnić system zagospodarowania śmieci we Wrocławiu.

Częstotliwość odbioru odpadów gabarytowych we Wrocławiu działa obecnie w niezmiennym trybie, znanym z lat ubiegłych. Odbywa się minimum raz w miesiącu w zabudowie wielorodzinnej i co najmniej raz na dwa miesiące w zabudowie jednorodzinnej.

Harmonogramy odbioru dostępne są na stronie www.ekosystem.wroc.pl. Całość wzmocniona jest akcjami prowadzonymi w trybie interwencyjnym i podstawieniami kontenerów po zgłoszeniach od zarządców nieruchomości i rad osiedli, a na osiedlu Stare Miasto także objazdową zbiórką odpadów.

Zdarzają się podwórka gdzie pomimo, że kontenery na odpady nie są przepełnione, stwierdzamy leżące w pobliżu tzw. gabaryty. Mamy z tym do czynienia zwłaszcza na Nadodrzu czy Przedmieściu Oławskim. Niestety koszty takiego aspołecznego zachowania ponoszą wszyscy ci, którzy uczciwie i rzetelnie segregują i usuwają odpady – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik Straży Miejskiej.

Od stycznia tego roku Ekosystem zrealizował już ponad 2400 podstawień kontenerów na gabaryty na terenie całego miasta.

Przykładowo, we wspomnianych newralgicznych lokalizacjach:

– na Ołbinie – 62 podstawienia kontenerów na odpady gabarytowe

– na Nadodrzu – 59 podstawień

– Przedmieście Oławskie – 53 podstawienia

– Plac Grunwaldzki – 24 podstawienia

System odbioru śmieci we Wrocławiu funkcjonuje równolegle oparciu o ścisłą współpracę z zarządcami nieruchomości, radami osiedli, wspólnotami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi. W działaniu systemu odbioru odpadów kluczowa jest aktywna rola zarządców. Ich zaangażowanie pomaga zapobiegać sytuacjom wymieszania frakcji w miejscu gromadzenia odpadów albo stworzenia dzikiego wysypiska. Dlatego, że to właśnie zarządca bądź wspólnota zgłasza Ekosystemowi sytuację przepełnionego pojemnika na odpady, konieczność podstawienia nowego kontenera albo ulicy, która wymaga dodatkowego uprzątnięcia.

Zgłoszenie jest możliwe przez infolinię Ekosystemu lub Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca na naszej stronie Strona Główna – Ekosystem ICOM – przycisk ZGŁOŚ SPRAWĘ ONLINE – Strefa Zarządcy. Całość wzmocniona jest akcjami prowadzonymi w trybie interwencyjnym.

Koszt przykładowych interwencji realizowanych w marcu:

– (11 – 17. 03); koszt blisko 22 000 złotych brutto;  usunięcie i zagospodarowanie odpadów we wnętrzu Bałuckiego 7, Kościuszki 4, Pawłowa 2, Lelewela 12, Kołłątaja 28-29, Jagiellończyka 40-46, Rydygiera 57-63, Świdnicka 49, Gdańska 34

– (1 – 8.03); koszt blisko 6 200 złotych brutto;  Św. Wincentego 8 – 01.03.-08.03.2023 – 6.160,27 zł brutto

– (8.03); koszt blisko 8 600 złotych brutto; Św. Wincentego, Chrobrego, Powstańców Wlk., Trzebnicka

Ekosystem uruchomił objazdową zbiórkę odpadów gabarytowych na Nadodrzu. Jednocześnie od piątku, w kilkunastu najbardziej newralgicznych lokalizacjach osiedla, podstawi kilkanaście kontenerów na tego rodzaju odpady, między innymi na ul. Trzebnickiej, Ołbińskiej, Chrobrego, Kurkowej czy Pomorskiej. Lokalizacje ustalono po szczegółowej kontroli, którą w terenie przeprowadzili pracownicy Ekosystemu. Mapę tych miejsc znajdziecie Państwo na stronie www.ekosystem.wroc.pl. (Lista lokalizacji dostępna jest także na końcu informacji prasowej). Równolegle liczymy, że we współpracy z zarządcami uda się wytypować kolejne miejsca.

Wzmacnianie systemu odbioru odpadów ma nie tylko wymiar techniczny, ale także merytoryczny. We wtorek 28 marca ruszają tematyczne szkolenia dla Straży Miejskiej – Ekosystem poruszy na nich tematy kontrolowania miejsc składowania odpadów (śmietniki, wiaty śmietnikowe), a także miejsc nielegalnego składowania śmieci i wyciągania konsekwencji wobec takich praktyk.

Jednocześnie Ekosystem stawia na szeroką edukację mieszkańców. – Harmonogramy odbioru odpadów gabarytowych oprócz strony internetowej przesyłane będą do Rad Osiedli oraz zarządców, by ci mogli w bezpośredni sposób komunikować o nich mieszkańcom. W przyszłości planujemy też akcję informacyjną w autobusach i tramwajach MPK Wrocław oraz w lokalnych mediach – mówi Michał Sałkowski, rzecznik prasowy Ekosystemu.  

Z kolei już w środę 29 marca odbędzie się spotkanie Ekosystemu oraz przedstawicieli Rad Osiedla Nadodrze. Wszystko po to, by wspólnie ustalić zakres miejsc odbioru odpadów gabarytowych.

LISTA DODATKOWYCH KONTENERÓW NA ODPADY GABARYTOWE

Nadodrze

1. Chrobrego, Trzebnicka, Wincentego, Ołbińska
2. Jagiellończyka, Trzebnicka, Niemcewicza, Wincentego
3. Ołbińska, Niemcewicza, Jedności Narodowej
4. Jagiellończyka, Myśliwska, Trzebnicka, Pobożnego
5. Plac Strzelecki, Podwórcowa, Ptasia, Pomorska
6. Kurkowa, Kaszubska, Otwarta, Pomorska
7. Kurkowa, Otwarta, Pomorska, Dubois,
8. Dubois, Borna, Cybulskiego, Pomorska

Ołbin
9. Kluczborska, Wygodna, Nowowiejska
10. Kluczborska, Barlickiego, Nowowiejska, Stein
11. Barlickiego, Orzeszkowej, Nowowiejska, Wyszyńskiego
12. Lompy, Damrota, Jaracza, Daszyńskiego

Przedmieście Świdnickie
13. Podwale, Kołłątaja, Kościuszki, Dworcowa
14. Podwale, Czysta, Kościuszki, Kołłątaja
15. Wysoka, Tęczowa, Zdrowa, Grabiszyńska
16. Kościuszki, Stawowa, Piłsudskiego, Gwarna

Źródło: mat. pras. Ekosystemu

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content