Bezpieczny kredyt na 2 % na pierwsze mieszkanie przyjęty przez rząd

fot. Radio Rodzina

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. W skład tych rozwiązań wchodzi kredyt na 2 proc. Jest to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania. Druga część to Konto Mieszkaniowe, czyli program pomocy oszczędzającym, by mogli kupić pierwsze lokum.

Celem rządowych rozwiązań jest poprawa sytuacji mieszkaniowej na rynku – zapowiada ustawa. Kredyt na 2 % ma być dla osób, które są gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Państwo będzie dopłacać im co miesiąc do rat przez 10 lat, żeby kredyt był ze stałą stopą procentową – tłumaczy Mirosław Sajur, członek zarządu DOSPON, ekspert ds. nieruchomości.

Druga część wsparcia rządowego to Konto Mieszkaniowe, czyli program pomocy oszczędzającym, by mogli kupić pierwsze lokum. Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Przez 10 lat trzeba mieszkać w tym mieszkaniu i nie będzie można go sprzedać. Na ten ruch na rynku nieruchomości czeka wiele instytucji – zapewnia Sajur.

Trzeba tutaj dodać, że do kredytu 2 proc. będzie doliczana marża banku. Maksymalna wysokość kredytu ma wynosić 500 tys. zł dla jednej osoby, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł. Kredyt będzie można dostać na mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Przepisy eliminują z programu również te osoby i członków ich rodzin, które miały nieruchomość i ją sprzedały. Eliminują także osoby w związkach partnerskich.

Nowy kredyt powinien pojawić się w bankach od 1 lipca.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content