Sztuczna inteligencja może przewartościować nasze życie czyli mowa o chatbocie

Źródło: pexels.com

ChatGPT to generatywny transformer językowy, który teoretycznie jest w stanie odpowiedzieć na każde zadane mu pytanie, zachowując przy tym wysoką poprawność językową. Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs sprawdzał jego działanie. Dzieli się z nami swoimi obserwacjami.

– Łatwo przyłapać go na kłamstwie, mówi Arkadiusz Wójs – Rektor Politechniki Wrocławskiej.

Czy ChatGPT wywoła rewolucję? Sztuczna inteligencja może przewartościować nasze życie, mówi profesor.

Rektora pytamy, czy chatbot może zostać naszym przyjacielem? – Tego się obawiam, zaznacza.

ChatGPT został uruchomiony w grudniu. Od tego momentu bije rekordy popularności. Znajduje swoje zastosowanie w edukacji, biznesie i życiu codziennym. Badacze z Politechniki Wrocławskiej postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście nowy chatbot jest w stanie odpowiadać na każde pytanie.

Grupa naukowców z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w ramach projektu CLARIN postanowiła sprawdzić, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście jest tak wszechstronna. W swoim eksperymencie zadali blisko 40 tys. pytań w 25 kategoriach. Wyniki swoich obserwacji opublikowali w artykule naukowym:

„ChatGPT: Jack of all trades, master of none” Jan Kocoń, Igor Cichecki, Oliwier Kaszyca, Mateusz Kochanek, Dominika Szydło, Joanna Baran, Julita Bielaniewicz, Marcin Gruza, Arkadiusz Janz, Kamil Kanclerz, Anna Kocoń, Bartłomiej Koptyra, Wiktoria Mieleszczenko-Kowszewicz, Piotr Miłkowski, Marcin Oleksy, Maciej Piasecki, Łukasz Radliński, Konrad Wojtasik, Stanisław Woźniak, Przemysław Kazienko.

mat. Politechnika Wrocławska/inf. własne

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content