Rusza Kampania „Legalna Taksówka

mat. prasowe Urząd Miasta Wrocławia

Urząd Miejski Wrocławia udostępnił narzędzie, dzięki któremu każdy pasażer może szybko i łatwo sprawdzić, czy taksówka z której korzysta, jest legalna. Wystarczy zeskanować kod QR z nowej naklejki na taksówce i sprawdzić, czy dany pojazd jest zarejestrowany w miejskiej bazie.
Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce na tak dużą skalę wypowiedziało wojnę nieuczciwym taksówkarzom. Miasto przygotowało i rozpoczęło dziś kampanię informacyjną, której celem jest uświadamianie i edukowanie pasażerów, w jaki sposób rozpoznać legalnie działającą taksówkę.  Każdy pojazd taxi powinien być odpowiednio oznaczony. W jaki sposób? Musi posiadać lampę z napisem „taxi”, numer boczny z napisem WROCŁAW oraz tabliczkę o taryfie opłat.
 – Warto znać i zapamiętać te proste zasady. Bądźmy świadomymi pasażerami taksówek i nie dajmy się oszukać – apeluje Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miasta.
Sprawdź taksówkę
Od dziś kierowca każdej legalnie działającej taksówki we Wrocławiu może otrzymać od Urzędu Miejskiego darmową naklejkę z kodem QR i napisem „sprawdź taksówkę”. Można je otrzymać w Wydziale Transportu UMW. – Po zeskanowaniu kodu, telefon użytkownika zostanie przekierowany do bazy legalnie działających we Wrocławiu taksówek. W ten sposób możemy szybko i sprawnie, jeszcze przed rozpoczęciem kursu, sprawdzić pojazd, który po nas przyjechał – wyjaśnia Paulina Tyniec-Piszcz. To świetna wiadomość dla każdego użytkownika taksówek – od młodzieńca po seniora.
We Wrocławiu zarejestrowanych jest ponad 6214 taksówek. Wrocławscy urzędnicy najpierw szkolili policjantów, jak rozpoznać czy dany pojazd ma wszelkie uprawnienia administracyjne do przewozu osób. Potem pół tysiąca policjantów w grudniu i marcu przeprowadziło kontrole.
– Ich wyniki były niepokojące, wystawiono 60 mandatów, zatrzymano 30 dowodów rejestracyjnych, 8 osób nie posiadało licencji uprawniającej do świadczenia usług w zakresie przewozu osób, a 20 pojazdów nie nadawało się do jazdy. Co więcej, kilku kierowców miało przy sobie narkotyki – wyliczał podkomisarz Wojciech Jabłoński z Komendy Miejskiej Policji. – Dlatego najpierw szkolenia a teraz takie akcje jak ta rozpoczynająca się dzisiaj kampania, mają olbrzymie znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa.    
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przypominał, że kwestia poprawiania bezpieczeństwa to jeden z priorytetów jego prezydentury:
– Wprowadziliśmy program przeciwdziałania przemocy wobec kobiet z całodobowymi numerami alarmowymi, w zeszłym tygodniu pokazaliśmy nowy dom dla pań w kryzysie bezdomności. Co roku wspieramy sprzętowo i finansowo miejską policję. Już w tym roku kupiliśmy komendzie 3 nieoznakowane pojazdy za ponad 300 tys. zł. Wrocław obserwują 224 kamery monitoringu miejskiego, z czego 70% poza centrum miasta. Straż Miejska to dziś 38 pojazdów i 323 strażników. Ale podstawą bezpieczeństwa jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo samemu – przy wykorzystaniu m.in. narzędzi, które daje miasto. Program „legalna taksówka” jest jednym z nich – mówił dziś na wrocławskim rynku prezydent Jacek Sutryk.
Taksówkarscy oszuści na celowniku
Nie od dziś wiadomo, że w kolejnych miastach Polski dochodzi do przestępstw oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu taksówek – głównie tych oferujących usługi za pośrednictwem aplikacji.
– Jedyny sposób, w jaki można odróżnić legalną od nielegalnej taksówki jest ta akcja – naklejka na  szybie pasażera z kodem QR, dlatego chętnie się do tej kampanii włączamy – mówi Grzegorz Pęzioł prezes Mini Taxi. Pozostałe korporacje, których kierowcy umieszczą nalepki na szybach to Ryba Taxi, Radio Taxi Serc, Z.T.P. Radio Taxi i Miejskie Taxi.  
– Świadome korzystanie z tego środka transportu zwiększa nasze bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko, że padniemy ofiarą przestępstwa – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, inicjatorka kampanii „Legalna taksówka”.
Ideą wrocławskich urzędników jest stworzenie pozytywnego trendu umieszczania tych naklejek na tylnej szybie bądź drzwiach taksówki – tak, aby były jak najbardziej widoczne dla pasażera zbliżającego się do auta. Dodatkowo, ta kampania ma działać prewencyjnie poprzez zniechęcanie nieuczciwych kierowców do popełniania wykroczeń i przestępstw.
Kampanię popierają także inne organy i służby państwowe: Rzecznik Praw Obywatelskich, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu, Komendant Wojewódzki Policji.
Przypomnijmy, że współpraca wrocławskiego magistratu z policją przebiega w tym aspekcie wzorowo. Eksperci Wydziału Transportu przeszkoli już przeszło 80 funkcjonariuszy. W obszarze działań Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia jest m.in. wydawanie licencji na przewozy osób taksówką, dlatego urzędnicy są w tej materii najbardziej kompetentni i zorientowani. Które przepisy regulują kwestie legalności funkcjonowania taksówek? Jak powinna wyglądać prawidłowa licencja i jak oznaczony musi być pojazd? Co zmieniło się w przepisach 2 stycznia 2023 roku? To tylko niektóre zagadnienia ze szkoleń, jakie Wydział Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia przeprowadził dla policjantów.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content