Jak wybrać najlepszy mop do mycia podłóg w swoim domu?

Źródło: mat. pras.

Mycie podłóg nie musi już nikogo przyprawiać o ból głowy. Wystarczy tylko postawić na dobór odpowiednich akcesoriów, aby udało się bez problemu przystąpić do tego. Oto kilka wskazówek, jakie pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie do czyszczenia całej powierzchni.

Wybór odpowiedniego mopa

Zanim jednak przyjdzie myć podłogę, należy zwrócić uwagę na to, z jakimi rodzajami mopów ma się do czynienia. W sklepach można otrzymać różnego rodzaju mopy, jakie różnią się od siebie budową. Do wyboru jest mop:

  • płaski – w formie prostokątnego skrawka materiału, który może mieć frędzle lub też nie. Przytwierdzony do kija teleskopowego ułatwia rozprowadzenie preparatu do czyszczenia z wodą, po całej podłodze.
  • paskowy – składający się z pasków, jakie nie powinny się strzępić podczas mycia podłogi. Najlepiej, jeżeli będzie to mop wykonany z mikrofibry lub bawełny – z materiałów, które nie tylko się nie strzępią, ale także są niezwykle chłonne. Dzięki nim usunięcie rozlanych płynów nie będzie stanowić problemu. Warto unikać modeli paskowych, jakie wykonane są z syntetycznych materiałów.
  • obrotowy – ułatwienie, dzięki czemu nie będzie problemu z wyciskaniem. Obrotowa głowica nie wymaga dużego nacisku ze strony człowieka. Dzięki temu możliwe będzie mycie podłóg bez smug. Polecany ze względu na możliwość wykonania szerokiego zakresu ruchów.
  • sznurkowy – tani. Dedykowany do trudno dostępnych miejsc. Składający się z wielu sznurków. Tutaj także należy zwrócić uwagę na wykonanie (mikrofibra/bawełna), aby mop nie strzępił się, pozostawiając pozostałości na podłodze.

gąbczasty – jak sama nazwa mówi, bazujący na gąbce. Ma grono swoich zwolenników i przeciwników. Warto więc samodzielnie przekonać się, czy takie urządzenie będzie odpowiednie do umycia podłogi.

Podłogi drewniane

Czym myć podłogę drewnianą? Tak, decydując się na zakup mopa, również należy uwzględnić to, z jaką powierzchnią ma się dokładnie do czynienia. Przy tego rodzaju podłodze należy zwrócić uwagę na to, aby zapewnić maniakalnie suchą powierzchnię. Zbyt duża ilość wody, jaka niekiedy zostaje po przejechaniu mopem, może niekorzystnie wpłynąć na konstrukcję parkietu. Na pewno nie można zdecydować się na czyszczenie takiej drewnianej powierzchni przy pomocy mopów parowych, jakie zapewniają duży poziom zawilgocenia. Lepiej zdecydować się na delikatniejsze mikrowłókna, jakie nie powodują również zarysowania wrażliwej podłogi drewnianej.

Płytki, gres, terakota

Tego typu podłogę można czyścić przy pomocy mopów sznurkowych, paskowych i płaskich. Płytki, gres i terakota to dobrej jakości materiały, które są w stanie poradzić z wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – m.in. wilgocią. Nawet w przypadku zachlapania podłogi dużą ilością wody, nie ma obawy o to, że zostanie ona zniszczona. Aby jednak upewnić się, że na płytkach nie będzie widocznych smug, można zdecydować się na mopa obrotowego. Jego to będzie można wycisnąć przy pomocy specjalnego pedała, znajdującego się przy wiaderku.

Duże powierzchnie do wyczyszczenia

Są najgorsze, bo ich czyszczenie może zajrzeć dużo czasu. Jeżeli jednak ktoś nie ma zamiaru przeznaczać na to takiej ilości czasu (który można by przeznaczyć na odpoczynek), powinien zainwestować w mop płaski, który pozwala za jednym razem wyczyścić sporą ilość podłogi. Nie można zapomnieć o tym, że tak jak ważne jest czyszczenie podłóg, tak samo ważna jest konserwacja samego mopa. Tak, aby można było z niego korzystać dłużej niż jeden raz. Jeżeli tylko producent na to pozwala, końcówkę od mopa należy wyprać w pralce lub ręcznie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content