Autobusy Kolei Dolnośląskich pojawią się na nowych trasach w regionie

mat. prasowe

Mieszkańcy Dolnego Śląska uzyskają dostęp do połączeń autobusowych realizowanych przez Koleje Dolnośląskie. Połączenia te będą realizowane w sposób, który pozwoli na ich integrację z połączeniami kolejowymi. Po Lądku Zdroju i Stroniu Śląskim do sieci połączeń realizowanych przez Koleje Dolnośląskie dołączą stolice powiatów: złotoryjskiego i lwóweckiego.

Rozszerzamy siatkę połączeń komunikacji autobusowej, ściśle zintegrowanej z połączeniami kolejowymi naszego regionalnego przewoźnika. Dla mieszkańców będzie to ułatwienie w codziennej komunikacji, w drodze do miejsc pracy czy szkoły. Rozwój dostępności transportowej jest priorytetem dla samorządu województwa  – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Do sieci połączeń realizowanych przez Koleje Dolnośląskie dołączają trzy nowe linie: z Legnicy przez Złotoryję i Lwówek Śląski do Jeleniej Góry, z Chocianowa przez Przemków i Radwanice do Głogowa, a także z Sycowa do Oleśnicy. Wszystkie te połączenia będą realizowane autobusami kursującymi w barwach Kolei Dolnośląskich, mówi Wojciech Zdanowski – wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Wszystkie nowe połączenia chcemy stworzyć z samorządami gminnymi. Uruchomienie połączeń jest planowane na wrzesień tego roku – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za kolej.

– Pierwsze takie połączenie autobusowe pomiędzy Kłodzkiem i Stroniem Śląskim okazało się sukcesem. Skorzystało z niego już ponad 31 tysięcy osób. Dzięki uruchomieniu następnych takich połączeń, do sieci połączeń włączymy miejscowości, w których żyje 55 tys. Dolnoślązaków, realizując tym samym konsekwentnie nasz plan walki z wykluczeniem komunikacyjnym  – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za kolej.

Kolejne powiaty z dostępem do komunikacji kolejowej

Połączenie przez Złotoryję i Lwówek Śląski spowoduje, że kolejne dwie stolice powiatów zostaną włączone do siatki połączeń kolejowych. Dodatkowo mieszkańcy Legnicy i Jeleniej Góry uzyskają bezpośrednie połączenie „kolejowe” pomiędzy tymi miastami.

– Koleje Dolnośląskie jeszcze w XXI wieku realizowały połączenia do Lwówka Śląskiego i widzimy, jak wielka jest potrzeba, by mieszkańcom tej miejscowości udostępnić możliwość dojazdu na jednym bilecie np. do Wrocławia. Cieszę się, że wracamy do Lwówka, cieszę się też, że otwieramy się na nowe kierunki – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Autobusy KD pojadą nie tylko do stolic powiatów, ale także polepszą komunikację np. w powiecie polkowickim, gdzie kolejne gminy, Przemków i Radwanice, uzyskają połączenie „kolejowe” – z Głogowem i Chocianowem. Połączenie we wschodniej części Dolnego Śląska, skomunikowane do Wrocławia, uzyskają także mieszkańcy gminy i miasta Sycowa.

Współpraca między samorządami wszystkich szczebli

We wrześniu 2022 roku Koleje Dolnośląskie zaczęły realizować połączenie pomiędzy Kłodzkiem Miasto a Stroniem Śląskim przez Lądek-Zdrój. Miało to miejsce mimo tego, że linia kolejowa w tamtym odcinku jest nadal nieczynna. Połączenie autobusowe stało się ogromnym hitem. Podróżując ze Stronia Śląskiego możemy nabyć jeden bilet – na odcinku np. do Wrocławia Głównego. Analogicznie taką możliwość mamy w kasie biletowej we Wrocławiu.

– Jest to rewelacyjne rozwiązanie i polecam innym samorządom, żeby spróbowały – opowiada o projekcie Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego. – Ta komunikacja naprawdę zastępuje pociągi i rozwiązuje problemy związane z wykluczeniem komunikacyjnym. Linia została uruchomiona we wrześniu 2022 roku jako pierwsza w Polsce w takiej formie.

Z połączeń pomiędzy Kłodzkiem i Stroniem Śląskim skorzystało już ponad 31 tysięcy osób. Połączenie to jest realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy partycypacji finansowej powiatu kłodzkiego, a także gmin Kłodzko (miasto), Kłodzko (gmina), Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. 

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content