Kobieto – zrób sobie prezent – zbadaj się

Fot. Daria Detlaf Radio Rodzina

Lekarki onkologii i radiologii z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu zachęcają do badań profilaktycznych. Tłumaczą, jak ważna jest profilaktyka, a w przypadku rozpoznania choroby nowotworowej, jak wygląda ścieżka leczenia.

Z okazji Dnia Kobiet kobieca załoga szpitala DCO ubrała się w sukienki z motywem kwiatów. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę, by panie korzystały z badań. Mówi dr Aleksandra Sztuder, onkolożka i radioterapeutka.

Badania przesiewowe w onkologii nazywane są skriningowymi (od ang. screen – ekran). Na czym polegają? Wyjaśnia dr Katarzyna Konat-Bąska.

Pani Katarzyna (37 lat) z Brzegu Dolnego na oddział stacjonarny radioterapii w szpitalu DCO we Wrocławiu trafiła w grudniu. Obecnie przechodzi serię naświetleń. -Badałam się regularnie, dbałam o siebie, urodziłam trójkę dzieci. Przy cytologii wykryto zmiany. Okazało się że to nowotwór. – tłumaczy.

Warto się badać, warto dociekać. Robimy to dla własnego zdrowia i życia. – dodaje pani Kasia.

W woj. dolnośląskim na ogólnodostępne badania przesiewowe zgłasza się zaledwie 35-37% kobiet. To wciąż za mało, bo norma europejska wynosi 70%. – przypominają lekarze.

Pacjentki, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, mogą je wykonać u lekarzy specjalistów (ginekolog, onkolog).

Propozycją dla mieszkanek Dolnego Śląska jest ponadto kampania „Rak chadza wspak” – czyli darmowe badania cytologiczne w mobilnym gabinecie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content