Szansa na powiększenie zasobu mieszkań komunalnych we Wrocławiu

fot. Radio Rodzina

W październiku 2022 roku Sejm przegłosował ustawę, umożliwiającą wykup przez gminy sprywatyzowanych ponad 30 lat temu mieszkań zakładowych, z dofinansowaniem sięgającym do 95% ich wartości. Lokatorzy tego rodzaju nieruchomości we Wrocławiu apelują do Gminy Wrocław o skorzystanie z dofinansowania i wykupienie zajmowanych przez nich mieszkań.

Czym były mieszkania zakładowe, mówi przedstawiciel lokatorów mieszkań zakładowych — Tadeusz Ficoń.

W ocenie mieszkańców wprowadzona ustawa może pomóc w zakończeniu ich dramatu.

Lokatorzy mieszkań zakładowych czują się pokrzywdzeni przez decyzje, które umożliwiały wykup przez podmioty trzecie, lokali budowanych m.in. ze środków odkładanych z ich wynagrodzeń.

Zapytaliśmy osoby, które mieszkają w tzw. budownictwie zakładowym o ich obecną sytuację.

Zapytaliśmy Arkadiusza Filipowskiego z Urzędu Miejskiego Wrocławia czy stolica Dolnego Śląska planuje wykup byłych mieszkań zakładowych.

Arkadiusz Filipowski podkreśla, że lokatorzy mieszkań zakładowych mogą liczyć na inne propozycje mieszkaniowe skierowane do nich przez UM Wrocławia.

Jeżeli wykup mieszkań pozakładowych objętych złożoną przez lokatorów petycją doszedłby do skutku, zasób mieszkań komunalnych we Wrocławiu mógłby powiększyć się o 65 mieszkań. Wartość wykupu wszystkich lokali to szacunkowo 30 milionów złotych. UM Wrocławia przed podjęciem decyzji chce uzyskać kompleksowe informacje w zakresie możliwości pozyskania dofinansowania, które zgodnie z ustawą może wynieść do 95% wartości wykupu.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content