Najmłodsi składają życzenia arcybiskupowi z okazji urodzin

fot. Tomasz Król

Abp Józef Kupny kończy dziś 67 lat. Z tej okazji najmłodsi słuchacze Radia Rodzina złożyli Pasterzowi Kościoła Wrocławskiego życzenia. Czego życzą metropolicie?

Zdrowia i błogosławieństwa – te życzenia przeważały dla ks. arcybiskupa Józefa Kupnego.

Ksiądz arcybiskup urodził się 23 lutego 1956 roku w Dąbrówce Wielkiej (dziś dzielnica Piekar Śląskich). Dzieciństwo i młodość spędził w Chorzowie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego. Po egzaminie dojrzałości wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, jednak studia seminaryjne przerwało wezwanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Wtedy to młody kleryk Józef Kupny zetknął się z diecezją wrocławską. Został bowiem skierowany do specjalnej jednostki kleryckiej w Brzegu. Święcenia prezbiteratu nasz metropolita przyjął z rąk biskupa Herberta Bednorza 31 marca 1983 r. (w tym roku zatem upłynie 40 lat od tego wydarzenia). Po kilkuletniej posłudze w archidiecezji katowickiej podjął studia specjalistyczne na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwieńczone obroną rozprawy doktorskiej oraz uzyskaniem stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii.

Przez kilka lat wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracując jako asystent, a następnie adiunkt w Katedrze Katolickiej Nauki Społecznej. Prowadził również zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2001 roku został rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, a w 2005 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

18 maja 2013 roku decyzją papieża Franciszka został ustanowiony arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Kanonicznie urząd objął 16 czerwca 2013 roku. W tym roku zatem minie 10 lat posługi Księdza Arcybiskupa na Dolnym Śląsku.    

Z okazji urodzin redakcja Katolickiego Radia Rodzina pamięta także o swoim Pasterzu w modlitwie i o tę modlitwę prosi dziś wszystkich słuchaczy. 

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content