Prof. Jakub Tyszkiewicz: Wizyta w Kijowie pokazała prawdziwe zaangażowanie USA w pomoc dla Ukrainy

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT /PAP/EPA

Prezydent Joe Biden rozpoczął swoją podróż od Kijowa i spotkania z prezydentem Ukrainy – Wołodymyrem Zełenskim. Spotkanie jest porównywane do wizyty Johna F. Kennedy’ego na początku lat 60. w Berlinie Zachodnim. Prof. Jakub Tyszkiewicz z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskim mówi o wymiarze historycznym wydarzenia.

Czy ta wizyta pokrzyżowała plany Putina? – Tego jeszcze nie wiemy. Widzimy, że Rosja nie zdecydowała się na bardziej agresywne kroki w tym czasie. Kreml nie jest gotowy do walki na pełną skalę, mówi prof. Jakub Tyszkiewicz.

Wizyta pokazuje determinację USA i siłę przywództwa amerykańskiego w całym demokratycznym świecie. Padły ważne słowa dot. działań. Widzimy rolę USA jako lidera demokratycznego świata. Stany Zjednoczone są gotowe do obrony ideałów demokratycznych w obliczu ich zagrożenia ze strony państw autorytarnych, dodaje profesor.

Jaki wymiar historyczny ma ta wizyta? -Należy patrzeć na nią w skali globalnej, tłumaczy historyk.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:


Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyleciał do Warszawy w poniedziałek 20 lutego i zostanie do środy. Spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content