Zbliża się Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego

Fot. Gadiel Lazcano / Unsplash

Odpowiedzią Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego jest pomoc udzielana osobom skrzywdzonym, towarzyszenie im i ich bliskim oraz modlitwa. Podkreśla to kampania #RazemByPomagać, która zostanie uruchomiona 24 lutego, w Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy nadużyć seksualnych.

„Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi!” – zachęca abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W pierwszy piątek Wielkiego Postu już po raz 7. Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.

W parafiach i wspólnotach kościelnych odprawiane są wówczas nabożeństwa drogi krzyżowej i Msze święte w intencji osób skrzywdzonych. Pomocą są zamieszczone na stronie wspolnotazezranionymi.pl materiały duszpasterskie, opracowane m.in. przez osoby skrzywdzone. Tegoroczne rozważania drogi krzyżowej przygotował skrzywdzony w młodości przez duchownego o. Tarsycjusz Krasucki OFM.

W rozgłośniach katolickich o modlitwie i pomocy zranionym

Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Właśnie czas wokół Dnia modlitwy i pokuty to dobra okazja do głębszej dyskusji i refleksji nad skutecznymi mechanizmami prewencji oraz efektywnymi strukturami pomocy osobom skrzywdzonym.

Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

ekai.pl

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content