12 miesięcy dbania o życzliwość, bliskość i dobre relacje

fot. mat. pras.

Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Europie, które systemowo zajęło się tematem dobrych relacji przeciw samotności. Wrocław równo rok temu zainaugurował Rok Dobrych Relacji, kampanię społeczną, która zwraca uwagę na problem samotności. Problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, statusu materialnego, zawodowego i rodzinnego.


Za nami 365 dni spotkań pełnych dobrych relacji: potańcówki, Silent Disco, koncerty, wystawy, konkursy i inicjatywy dla szkół oraz przedszkoli. Wrocławską akcję wspierali ambasadorzy Roku Dobrych Relacji: Anna Wyszkoni, Andrzej Piaseczny, Olga Tokarczuk, Robert Makłowicz, Anna Dymna, Sara James, Sonia Bohosiewicz, Ola Hamkało.


– Po otrzymaniu propozycji zaangażowania się w Rok Dobrych Relacji we Wrocławiu, nie zastanawiałam się ani chwili. To już w założeniach była wspaniała inicjatywa, której rozmiary i efekt przerósł nawet moje oczekiwania. Przez cały rok spotykałam się z mieszkańcami Wrocławia, z dorosłymi, seniorami, dziećmi w szkołach, domach dziecka i innych placówkach opiekuńczych. Z każdego spotkania wyniosłam wrażenie, że było ono tym ludziom potrzebne, ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Najcenniejszy jest czas poświęcony drugiemu człowiekowi i w taki sposób postrzegałam swoją rolę jako ambasadorki dobrych relacji we Wrocławiu. Jestem zachwycona tą inicjatywą miasta, którego jestem częścią już od kilkunastu lat. I jest to dla mnie kolejny powód do dumy z bycia wrocławianką–podkreśla Anna Wyszkoni, ambasadorka Roku Dobrych Relacji.


Wrocław to miasto spotkań i dialogu, miasto wrażliwe na ludzi. Rok  Dobrych Relacji 24 lutego nabrał dodatkowego znaczenia. Od momentu ataku Rosji na Ukrainę mieszkańcy Wrocławia zdają egzamin z solidarności i empatii.


– Rok Dobrych Relacji trwał 365 dni. W 2022 roku były to wielokrotnie trudne i smutne dni, ale jednocześnie – niemal wszystkie – przyniosły mnóstwo dobra. Pomagaliśmy, rozmawialiśmy, bawiliśmy się razem, byliśmy ze sobą nawzajem. Poczuliśmy się wspólnotą mieszkańców Wrocławia, Polski, Europy, świata dobrych ludzi. Mam nadzieję, że Rok Dobrych Relacji zapoczątkowany 14 lutego 2022 roku nie skończy się w lutym 2023, lecz będziemy nadal pracować nad tym, by samotność zastąpiły międzyludzkie relacje, o które będziemy dbać nie od święta, ale każdego dnia – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Wybrane wydarzenia Roku Dobrych Relacji:
·       Inauguracja Roku Dobrych Relacji, wieczorne spotkanie i rozmowa o dobrych relacjach z Anną Wyszkoni,
·       Konferencja naukowa „Społeczne Konteksty Samotności i Osamotnienia”,
·       Spotkanie Ambasadorki Roku Dobrych Relacji Anny Wyszkoni z uczniami SP 84,
·       Spotkanie ambasadora Roku Dobrych Relacji Andrzeja Piasecznego z seniorami w Dziennym Domu Pomocy przy ul. Skoczylasa,
·       Cykliczne spotkania „W Hali Stulecia nigdy nie jesteś sam” połączone ze zwiedzaniem obiektu,
·       Spotkanie ambasadorki Roku Dobrych Relacji Soni Bohosiewicz z młodzieżą oraz podsumowanie 100 dni wojny w Ukrainie i pomocy Wrocławia uchodźcom wojennym,
·       Konkurs filmowy „Wkręć się w dobre relacje” dla dzieci w wieku 5-10-15 (Ambasadorka: Sara James),
·       Konkurs filmowy „Wkręć się w dobre relacje” dla osób dorosłych (Ambasadorka: Sonia Bohosiewicz),
·       Wręczenie nagrody „Twórca Dobrych Relacji” dla Janiny Bąk podczas Influencers Live Wrocław,
·       Zasadzenie drzewka w ramach inicjatywy #WROśnijWeWRO,
·       Zorganizowanie rejsów dobrych relacji w ramach Dnia Odry,
·       Koncert Sary James z okazji Dnia Dziecka,
·       Spotkanie Ambasadora Roku Dobrych Relacji Roberta Makłowicza z młodzieżą w Arsenale Miejskim,
·       Spotkanie Ambasadora Roku Dobrych Relacji Roberta Makłowicza w Kinie Nowe Horyzonty,
·       Spotkanie Ambasadorki Roku Dobrych Relacji Anny Wyszkoni z wychowankami Domu Dziecka przy ulicy Lekcyjnej,
·       Wystawa „Rzeczy Wspólne” na Placu Solnym,
·       Potańcówki Wrocławskie,
·       Nagranie materiału wideo promującego Rok Dobrych Relacji,
·       Wystawa „W pełni kobieca” zlokalizowana na ulicy Świdnickiej i spotkanie z ambasadorką Roku Dobrych Relacji Aleksandrą Hamkało,
·       Inicjatywy podejmowane przez przedszkola i szkoły na rzecz społeczności lokalnej, społeczności szkolnej, osób potrzebujących (uchodźców), akcenty Roku Dobrych Relacji w trakcie ogólnomiejskich wydarzeń: Gitarowego Rekordu, Europy na Widelcu, Spotkajmy się we WRO – koncertów z okazji święta Wrocławia, seansów filmowych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, a także w czasie seansów filmowych w kinie Nowe Horyzonty.

Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content