Będzie kontrola trzeźwości w firmach, ale w godnych warunkach

www.gov.pl/web/premier/marlena-malag

Od 21 lutego 2023 r. wchodzą w życie przepisy o kontroli trzeźwości. To w ramach noweli Kodeksu pracy. Będą też one dotyczyć sprawdzania pracowników na obecność narkotyków.

W praktyce pierwsze kontrole mogą się odbyć kilka tygodni później w marcu lub kwietniu, po wprowadzeniu przepisów wewnętrznych przez firmy. Taką kontrolę mogą też podejmować przedsiębiorcy zatrudniający osoby na umowę zlecenia, o ile organizują im pracę. Sprawdzanie trzeźwości musi być prowadzone w warunkach nie naruszających godności – tłumaczy Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Z kolei 7 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy o pracy zdalnej i okazjonalnej pracy zdalnej, mają to być 24 dni w roku – dodaje minister.

Wśród rozwiązań dotyczących urlopów i czasu pracy znalazły się, między innymi, dwie dodatkowe przerwy wliczane do czasu pracy: urlop opiekuńczy w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym oraz nowy rodzaj zwolnienia od pracy, z powodu działania siły wyższej – wymienia Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content