Z Meksyku do Wrocławia! Relikwie męczennika u ojców paulinów

Fot. O. Marcin Wirkowski OSPPE i Bartosz Kaczorowski podczas pielgrzymki w Meksyku (2022) / archiwum prywatne

Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu przygotowuje się do uroczystego wprowadzenia relikwii św. José Sáncheza del Río – męczennika za wiarę, który zginął w czasach Cristiady. Msza Święta 19 lutego o 12:00, poprzedzi ją dziewięciodniowa nowenna.

O. Marcin Wirkowski OSPPE na przełomie listopada i grudnia ub. roku wybrał się w prywatną pielgrzymkę do Meksyku. Jego marzeniem było odwiedzić Matkę Bożą z Guadalupe. Stamtąd przywiózł relikwie (fragment kości) José Sáncheza del Río, nastoletniego męczennika ukazanego w filmie „Cristiada”.

–Wyjazd ten był dla mnie doświadczeniem wiary. – mówił na naszej antenie paulin.

Do Meksyku o. Marcin wyruszył z jeszcze jedną misją: zawierzenia Matce Bożej cierpiącej Ukrainy. Otrzymał na to zgodę od biskupa kamienieckiego Leona Dubrawskiego, który w specjalnym dokumencie upoważnił go do odczytania aktu w Jej sanktuarium.

Zakonnikowi towarzyszył w pielgrzymce przyjaciel i historyk, Bartosz Kaczorowski ze Stowarzyszenia Dwa Promienie, który tworzy film dokumentalny o życiu św. José. Ostatnie kadry mają powstać we Wrocławiu, podczas wprowadzenia relikwii do parafii św. Mikołaja 19 lutego.

Na emisję wywiadu zapraszamy w środę (8 lutego) po godz. 13:10 w audycji Dziś w Kościele.

Fot. O. Marcin Wirkowski, paulin i Bartosz Kaczorowski / arch. prywatne

Bio

Św. José Sánchez del Río (1913-1928) jako młody chłopak dołączył do powstańców zwanych Cristeros, którzy sprzeciwili się zbrojnie prześladowaniom Kościoła ze strony ówczesnego meksykańskiego rządu. Jego postawa ma znaczenie również wobec teraźniejszych wydarzeń.

O. Marcin Wirkowski OSPPE pełni w Archidiecezji Wrocławskiej posługę duszpasterza katolików języka ukraińskiego w obrządku łacińskich. Wcześniej przez kilkanaście lat pełnił posługę w byłym Związku Sowieckim, m.in. był proboszczem na Łotwie i 8 lat spędził w Ukrainie. Był duszpasterzem na froncie wojennym. Pochodzi z Podlasia.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content