Praca w Zielonej Górze – jak ją znaleźć? Sprawdź nasz poradnik!

Źródło zdjęć: gowork.pl

Praca w Zielonej Górze nie należy do rzadkości – pracowitość mieszkańców potwierdza stosunkowo niska stopa bezrobocia, oscylująca wokół 4,3%. Oznacza to, że zatrudnienie w Zielonej Górze de facto znajdziesz w każdym sektorze, choć w niektórych przypadkach będziesz się musiał nieco bardziej postarać i uzbroić w cierpliwość.

Na co pracodawcy w Zielonej Górze zwracają uwagę przede wszystkim? Czego nie może zabraknąć w Twoim CV? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Jakie alternatywy oferuje Zielona Góra? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Na co pracodawcy w Zielonej Górze zwracają uwagę?

Oczywistym jest fakt, że każde stanowisko jest inne i do wykonywania określonych zadań potrzebne będą różne umiejętności, zależne od danej branży. Niemniej, Twoje doświadczenie zawodowe, przebyte kursy, szkolenia, czy nawet poziom wykształcenia i inaczej nabyte zdolności, choć będą miały znaczenie fundamentalne, wcale nie będą przesądzać o decyzji rekruterów na Twój temat. O czym powinieneś pamiętać w CV, by bez problemu zdobyć pracę w Zielonej Górze?

Trendy na rynku pracy jasno wskazują, że dla zdecydowanej większości pracodawców, kluczowe będą Twoje kompetencje miękkie. Koniec końców to Twój charakter i nastawienie do pracy wpłynie na Twoją efektywność. Musisz więc mieć na względzie, by w swoim CV koniecznie zamieścić informacje o posiadaniu przez siebie takich cech jak:

  • Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole,
               
  • Odporność na stres i łatwość w rozwiązywaniu konfliktów,
               
  • Motywacja do pracy i zaangażowanie w powierzone obowiązki,
               
  • Umiejętność pracy pod presją czasu.

Jeśli chcesz, możesz do tej listy dodać jak najwięcej innych zalet. Pamiętaj ponadto, że istnieje szereg umiejętności uniwersalnych, które będą mile widziane przez pracodawcę nawet wówczas, gdy zakres Twoich obowiązków na danym stanowisku nie będzie wymagał ich posiadania. Będzie to na przykład znajomość języka angielskiego, umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych, czy prawo jazdy kat. B.

Gdzie najłatwiej znajdziesz pracę w Zielonej Górze?

Jesteśmy w stanie skazać przynajmniej trzy godne uwagi metody, dzięki którym bez większych problemów zdobędziesz stabilne zatrudnienie. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że wyłącznie jeden ze sposobów będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Mowa w tym przypadku o skorzystaniu z dobrodziejstw internetu i wszelkiego typu portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork, których przeznaczeniem jest łączenie pracodawcy z pracownikiem.

Nie sposób jest się dziwić, że gdy idzie o pozyskanie nowych rąk do pracy, przedsiębiorcy w pierwszej kolejności korzystają właśnie z asysty internetu. To właśnie w ten sposób mogą oni przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez większych problemów analizując i weryfikując napływające ku nim aplikacje.

Z drugiej strony, kandydaci mają możliwość zwiększenie swoich szans na intratną posadę – mogą przecież w ciągu jednego tylko dnia odpowiedzieć swoim CV na dziesiątki ogłoszeń, których treść odpowiada ich wymaganiom. Chcesz wiedzieć, czego możesz spodziewać się po dzisiejszym rynku pracy w Zielonej Górze? Sprawdź na GoWork, a być może już jutro będziesz cieszyć się stabilnym zatrudnieniem!

Praca w Zielonej Górze – dodatkowe opcje

Jeżeli powyższa metoda z jakichś względów do Ciebie nie przemawia, możesz pokusić się o skorzystanie z innych opcji. Jedną z nich będzie osobiste udanie się do siedziby firmy, w której docelowo chciałbyś pracować. Tego rodzaju bezpośrednie złożenie CV na biurku przedsiębiorcy nie gwarantuje Ci natychmiastowego sukcesu (pracodawca może w danej chwili nie prowadzić rekrutacji na rzeczone stanowisko), ale możesz mieć pewność, że jeżeli zrobisz na nim odpowiednio dobre wrażenie, to Twoja kandydatura zostanie priorytetowo potraktowana podczas najbliższego naboru.

W wielu sytuacjach warto jest udać się do powiatowego urzędu pracy, by w nim przejrzeć najświeższe oferty zatrudnienia. Nawet wówczas, gdy nie znajdziesz tam niczego godnego uwagi, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna, co nie tylko przyspieszy perspektywę Twojego zatrudnienia, ale również pozwoli Ci na korzystanie z szeregu niedostępnych dotychczas benefitów, takich, jak możliwość korzystania z państwowej służby zdrowia czy otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych.

Jeżeli zaś znajdujesz się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebujesz pracy, choćby miała to być jedynie praca dodatkowa, to dobrym wyjściem może się okazać agencja pracy tymczasowej. Umowa o pracę w tym przypadku raczej nie będzie możliwa (zastąpi ją umowa zlecenie), więc nie ma mowy o żadnej stabilności.

Praca na pełen etat – jakie alternatywy?

Choć praca na pełen etat stanowi marzenie wielu, zapewniając o stabilnym życiu pełnym finansowych możliwości, to jednak nie dla wszystkich z nas jest to droga, którą chcemy podążać. Niektórzy z nas dużo bardziej cenią sobie wolność podejmowania własnych decyzji, chcąc wziąć na siebie jak największą odpowiedzialność za własny los. Czy Zielona Góra im na to pozwoli?

Okazuje się, że tak. Jedną z godnych polecenia opcji tego rodzaju będzie freelancing. Praca zdalna w Zielonej Górze, podobnie jak w innych częściach kraju, stanowi rozwiązanie coraz chętniej wdrażane przez pracodawców. Są oni chętni nie tylko do tego, by zatrudniać własnych pracowników w trybie „home office”, ale również by nawiązywać tego typu współpracę ze zleceniobiorcami zewnętrznymi. Zjawisko to najczęściej będziemy mogli zaobserwować w takich zawodach jak copywriter, grafik komputerowy, specjalista ds. SEO, programista czy front-end developer.

Własna działalność gospodarcza zwykle nie jest potrzebna ku temu, by świadczyć wymienione wyżej usługi – wolni strzelcy pracują najczęściej na podstawie umowy o dzieło, korzystając nierzadko z asysty zewnętrznych portali, które umożliwiają wystawienie klientowi faktury VAT. Nierzadko jednak, prowadzenie własnego przedsiębiorstwa może być wartościową opcją – nie tylko w przypadku powyższych sfer.

Własna działalność gospodarcza w Zielonej Górze

Założenie własnej działalności gospodarczej, wraz z perspektywą czerpania zarobków w potencjalnie nieograniczonego źródła, to marzenie wielu z nas. Dynamicznie rozwijająca się Zielona Góra zachęca do osobistego tworzenia nowych miejsc pracy – z możliwości tej korzystają zarówno przedsiębiorcy lokalni, jak i przyjezdni. Żeby założyć własną działalność gospodarczą, jedynym czego będziesz potrzebować będzie dobry pomysł, odrobina odwagi i samozaparcia, oraz oczywiście fundusze.

To właśnie pozyskanie kapitału początkowego stanowi największy problem dla raczkujących przedsiębiorców – szczególnie wówczas, gdy mówimy o osobach, które w danej chwili pozostają bezrobotne. Kredyt bankowy wcale nie stanowi najlepszej opcji, choć to właśnie on nasuwa się na myśl jako pierwszy. Dużo lepiej jednak będzie skorzystać z pomocy różnorakich programów rządowych czy unijnych – o ile oczywiście się do nich kwalifikujesz.

Nie wolno jednak zapominać o jeszcze jednej możliwości, jaką jest crowdfunding. Finansowanie społecznościowe to coraz popularniejsza metoda pozyskiwania kapitału na rozwój, z której skorzystać może każdy – najczęściej spotyka się ją w przypadku start-upów z sektora nowoczesnych technologii. Dzięki finansowaniu społecznościowemu, możesz nie tylko zdobyć nieoprocentowane środki na rozpoczęcie własnej działalności, ale i zyskać rozgłos, budując pokaźną bazę swoich pierwszych klientów.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content