Europoseł Anna Zalewska: KE chciałaby zawłaszczać kompetencje krajów europejskich

– Komisja Europejska zrobi wszystko, by nie wypłacić środków z KPO – mówiła Europoseł Anna Zalewska z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w audycji „Poranny Gość” . Premier Mateusz Morawiecki mówi, że w 3-4 kwartale tego roku transza z KPO może trafić o Polski, jeśli spełni kamienie milowe.

Ustawa o Sądzie Najwyższym leży na biurku prezydenta. To jeden z kroków milowych, by otrzymać europejskie środki. Zdaniem europoseł Anny Zalewskiej Komisja Europejska zrobi wszystko, by nie wypłacić środków z KPO.

Realizujemy kamienie milowe, bo chcemy wytrącić KE argumenty z rąk, dodaje europoseł Anna Zalewska.

Sejmowe komisje rekomendują zwiększenie minimalnej odległości turbiny wiatrowej od budynku mieszkalnego z 500 do 700 metrów. Rządowy projekt ustawy liberalizuje przepisy dotyczące budowy elektrowni wiatrowych. Ich uchwalenie jest jednym z kamieni milowych, których spełnienie jest wymagane do odblokowania środków unijnych dla Polski na KPO.

Zmiany w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są jednym z 37 kamieni milowych, które nasz kraj musi zrealizować, aby Komisja Europejska odblokowała środki na wypłatę z Krajowego Planu Odbudowy.

Europoseł Anna Zalewska: KE chciałaby zawłaszczać kompetencje krajów europejskich

Czy dokument przyjęty przez komisję środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczący zmiany traktatów jest zagrożeniem dla polskich lasów? – to pytanie zadajemy europoseł  Annie Zalewskiej. – To groźne zapisy – tak komentuje na naszej antenie.

Jest propozycja Parlamentu Europejskiego w sprawie leśnictwa, które chce przenieść do jej kompetencji ten obszar.

– To niebezpieczne zapisy, mówi Anna Zalewska, która tłumaczy na czym, by to polegało.


Kompetencje dzielone reguluje Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z artykułem czwartym stosuje się je między Unią a Państwami Członkowskimi do dziedzin takich jak między innymi środowisko, energia czy ochrona konsumentów.

POSŁUCHAJ:

inf. wł.IAR

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content