Młodzież chce rozmów o zdrowiu psychicznym i bezpiecznej szkole

Fot. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Wrocław / fot. twitter

W punkcie BARBARA we Wrocławiu rozpoczęto projekt edukacyjny pt. „Młodzieżowe Sieci Bezpieczeństwa”. W ośmiu miastach Polski młodzież i eksperci sprawdzą, jak zapewnić uczniom lepszą opiekę zdrowia psychicznego i dostęp do demokracji czy równości.

Ochrona zdrowia psychicznego wymaga wypracowania nowych rekomendacji. Temu mają służyć rozmowy przy Okrągłym Stole realizowane przez najbliższy kwartał m.in. we Wrocławiu, Kaliszu czy Zielonej Górze.

Tłumaczy Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.

Jak dodaje jedna z uczennic: -Uczę się w klasie maturalnej. Widzę wokół różne przejawy agresji, cyberprzemoc. To wszystko wpływa na nas. – mówi Maja Krupińska, licealistka.

-U mnie w szkole jest zapewniona pomoc psychologa, ostatnio mieliśmy warsztaty na temat radzenia sobie ze stresem. Ale nie w każdej szkole tak jest. – dodaje Maja.

Inicjatywę podjęto wspólnie z Komisją Europejską w Polsce. Dlaczego należy chronić ten obszar? Tłumaczy Jacek Wasik, dyrektor przedstawicielstwa regionalnego instytucji.

Podobne inicjatywy zostaną uruchomione w innych miastach: 3 lutego w Dąbrowie Górniczej, 10 lutego w Kaliszu, 17 lutego w Gorzowie Wielkopolskim, 18 lutego w Zielonej Górze, 24 lutego w Opolu, 3 marca w Koszalinie, 10 marca w Szczecinie.

W 2021 roku 64% młodych ludzi w wieku 18-34 lata było zagrożonych depresją, dlatego psychoedukacja jest pierwszą barierą ochrony zdrowia psychicznego.

Fundacja GrowSpace

W projekt zaangażowani są m.in. Piotr Jacoń (TVN24), Angelika Friedrich (Nastoleni Azyl), Jakub Kocjan (Akcja Demokracja), Elżbieta Polak (Marszałek woj. lubuskiego).

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content