Dolnośląskie sukcesy w transplantologii — co sądzą Dolnoślązacy

fot. Pexels

26 stycznia obchodzona jest rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który odbył się w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Co ważne, w Dniu Transplantacji dolnośląskie ośrodki medyczne również mogą pochwalić się licznymi sukcesami w dziedzinie transplantologii.

Dr Jarosław Dybko, kierownik Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCOPiH (Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii) zaznaczył, że Dolny Śląsk pod względem przeszczepów szpiku kostnego wśród osób niespokrewnionych, był jednym z pionierów w tej dziedzinie.

W czasie przeszczepów czynnika krwiotwórczego wykorzystywana jest jedna z dwóch procedur medycznych. Zapytaliśmy, która z nich jest najpopularniejsza i na czym polega.

Część przypadków może wymagać zastosowania bardziej inwazyjnej metody.

Kryteria, które powinni spełniać dawcy szpiku kostnego, są zbliżone do tych, które obowiązują w przypadku krwiodawców.

W przypadku transplantacji narządów sukcesami może pochwalić się Klinika Chirurgii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dr n. med. Jacek Jakubaszko, kardiochirurg KCS w USK, przedstawił osiągnięcia reprezentowanego przez niego ośrodka.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie, jak przebiega procedura przeszczepu serca.

Każdy z nas jest potencjalnym dawcą organów. Zamiast rejestru zgód na pobranie narządów, w Polsce wprowadzono rejestr osób, które nie chciałyby, aby ich organy zostały przekazane innym pacjentom.

Zapytaliśmy napotkanych Dolnoślązaków czy wyrażają zgodę na ewentualne pobranie ich organów dla potrzebujących oraz jaka jest ich opinia na temat tego rodzaju procedur medycznych.

Dolnośląska transplantologia to m.in. średnio 40 przeszczepów serca rocznie i około 30 lat doświadczenia w przeszczepach szpiku kostnego między osobami niespokrewnionymi. Dzień Transplantacji obchodzimy w Polsce w rocznicę pierwszego polskiego udanego przeszczepu nerki, który jednocześnie był 621. takim zabiegiem na świecie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content