Radio samochodowe – najlepszy przyjaciel kierowcy

Photo by Mpho Mojapelo on Unsplash

Radio samochodowe jest przez wiele osób traktowane jako podstawowy element wyposażenia auta. Choć niektórzy preferują podróż w ciszy, jazda autem w trakcie słuchania muzyki jest niezwykle przyjemna. Dlaczego warto posiadać radio w samochodzie i w jaki sposób wybrać najlepsze?

Samochód i radio – idealne połączenie

W dzisiejszych czasach wiele osób ma jedyny kontakt z radiem właśnie w samochodzie. To ono sprawdza się w pojeździe najlepiej spośród wszystkich znanych mediów. Nie wymaga angażowania wzroku ani skomplikowanej obsługi, a jednocześnie stanowi źródło doskonałej rozrywki. To więc rozwiązanie bezpieczne, które może ponadto dostarczać aktualnych informacji drogowych na temat wypadków, korków czy objazdów. Istnieją także specjalne radia dla kierowców, które podają tylko informacje tego typu. Skupienie się na słuchaniu radia bywa pomocne szczególnie w przypadku długich, nocnych tras – chroni to przed zaśnięciem. Serwisy informacyjne stanowią świetne źródło informacji o świecie dla osób, które nie mają czasu na czytanie gazet i oglądanie telewizji. To często pierwsze medium, z którym kierowca ma do czynienia w ciągu dnia, poznaje on dzięki niemu najważniejsze wydarzenia i trendy muzyczne. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru radia samochodowego.

Zdjęcie radia do samochodu z autodoc.pl

Rodzaje radia samochodowego

Radia samochodowe różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami. Urządzenia o tradycyjnej wysokości mają symbol 1-DIN i mieszczą się w kieszeniach o rozmiarach 50x180x160 mm. W niektórych pojazdach, przede wszystkim tych azjatyckiego pochodzenia, można spotkać dwa razy wyższe radia 2-DIN. Zajmują one więcej miejsca, ponieważ dawniej stosowano w nich zarówno odtwarzacz kaset, jak i płyt CD. Obecnie powierzchnia jest wykorzystywana w inny sposób. Radio 2-DIN jest wyposażone w duży wyświetlacz, który umożliwia oglądanie materiałów audiowizualnych, posiada też inne praktyczne funkcje.

Moc

Moc radia można uznać za najważniejszy parametr. Obecnie dostępne na rynku radia samochodowe posiadają zazwyczaj oznaczenia 4x20W, 4x40W, 4x50W. Cztery to oznaczenie liczby głośników możliwych do podłączenia, a druga liczba symbolizuje maksymalną moc w Watach. Moc wyjściowa głośników powinna być trochę większa od mocy odtwarzacza, a nie odwrotnie. Inaczej istnieje ryzyko zniszczenia głośników. Moc głośników nie może być też zbyt duża w stosunku do mocy odtwarzacza, ponieważ jego potencjał nie zostanie wtedy w pełni wykorzystany. W większości przypadków wystarczająca okazuje się moc 4x40W.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Urządzenie powinno być wyposażone w tuner RDS. Jest to przydatne w czasie jazdy na dalekie dystanse, ponieważ zapobiega konieczności zmiany częstotliwości radia. Wszystko odbędzie się automatycznie. Na wyświetlaczu pojawią się też ważne informacje, w tym nazwa stacji radiowej. System EON po właściwym wprowadzeniu ustawień umożliwia z kolei automatyczne wyszukiwanie odpowiednich programów radiowych. Niestety, ta funkcja nie działa jeszcze w Polsce wystarczająco dobrze. Warto też uwzględnić dwie opcje dodatkowe – TP i TA. Pierwsza z nich odpowiada za wyświetlanie informacji o godzinach nadawania pożądanych programach radiowych. Drugi natomiast podczas słuchania muzyki z odtwarzacza wycisza ją w odpowiedniej chwili i włącza program radiowy. W każdym nowym radiu samochodowym musi się też znaleźć autowyszukiwanie i zapamiętywanie kanałów. Ta funkcja zdecydowanie ułatwia korzystanie z urządzenia. Na dobrym radiu nie warto oszczędzać. Tanie produkty niekoniecznie będą solidne, nie zagwarantują też prawidłowego działania. Często mają one spore problemy z łącznością, zapisywaniem stacji, sterowaniem i intuicyjnością oprogramowania. Właściwy wybór radia wiąże się natomiast z samymi korzyściami z punktu widzenia kierowcy.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content