Dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?

Foto: mat. pras.

Aby dowiedzieć się, dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej, należy poznać różnice między nimi, a także ich właściwości. Która szczoteczka zapewnia większy komfort szczotkowania zębów? Która wytwarza więcej ruchów na minutę pracy? Która oferuje większą liczbę trybów pracy oraz nowoczesnych funkcji? Przeczytaj artykuł, a przekonasz się, w jakich obszarach szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej.

Szczoteczka soniczna zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych, jednak została wyposażona w technologię fal dźwiękowych. Drgania soniczne docierają na odległość 4 mm od zakończenia włókien, dlatego też nie ścierają osadów w sposób mechaniczny. Podczas pracy urządzenia cząsteczki pasty do zębów, śliny i wody łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki trafiają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i skutecznie je oczyszczają.

Szczoteczki soniczne posiadają podłużne główki, a wyposażone są w kilka trybów pracy (np. codzienny, delikatny, wybielający, do masażu dziąseł itd.) oraz funkcje ułatwiające proces szczotkowania zębów (czasomierze, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia itd.). W zestawie z urządzeniem znajdziesz końcówki, które podlegają wymianie po upływie trzech miesięcy. Szczoteczki soniczne działają nie tylko bardzo skutecznie, zawdzięczając to swoim szybkim ruchom, ale także bezpiecznie, poprawiając ukrwienie dziąseł poprzez ich delikatny masaż.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Choć szczoteczki soniczne należą do grupy szczoteczek elektrycznych, to często traktuje się je jako osobny rodzaj tego typu przyrządów, a to ze względu na zastosowaną w nich technologię fal dźwiękowych. Możemy wymienić następujące rodzaje szczoteczek elektrycznych:

  • szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne – obracają swoje okrągłe główki
    w prawo i w lewo, wymiatając w ten sposób bakterie i resztki pokarmowe; szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne dodatkowo wytwarzają pulsacje, które polegają na dociskaniu włókien do powierzchni szkliwa
  • szczoteczki soniczne – wykonują ruchy góra-dół, a ich działanie oparte jest
    o technologię fal dźwiękowych
  • szczoteczki ultradźwiękowe – są podobne do szczoteczek sonicznych, jednak wytwarzają fale o znacznie wyższych częstotliwościach, co wpływa na ich większą skuteczność
  • szczoteczki magnetyczne – posiadają okrągłe główki, a ich działanie opiera się
    o połączenie ruchów oscylacyjno-rotacyjnych z mikrowibracjami, a także o liniowy napęd magnetyczny, który sprawia, że szczoteczka kieruje swoją moc na końcówki włókien.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Najbardziej istotną różnicą między szczoteczką soniczną a elektryczną jest prędkość pracy oraz rodzaj wykonywanych ruchów. Szczoteczki elektryczne wytwarzają ruchy rotacyjne, rotacyjno-oscylacyjne (2D) lub rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne (3D). Pracują z prędkością do 8 800 ruchów na minutę oraz do 40 000 pulsacji. Z kolei szczoteczki soniczne generują aż do 96 000 ruchów w trakcie minuty, a użytkownik może dostosować ich liczbę poprzez zmianę trybu pracy. Przydatne informacje na temat szczoteczki sonicznej oraz opisy popularnych modeli znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl

Druga ważna różnica to kształt główki czyszczącej. W szeroko rozumianych szczoteczkach rotacyjnych są one okrągłe, natomiast w szczoteczkach sonicznych – podłużne, dzięki czemu obejmują nawet trzy zęby jednocześnie.  

Obie szczoteczki wyposażone są zazwyczaj w kilka podobnych trybów pracy, m.in. codzienne oczyszczanie, delikatne oczyszczanie, wybielanie itd. Dodatkowo w szczoteczkach sonicznych występują także tryby do oczyszczania języka czy pielęgnacji dziąseł, które rzadziej spotykamy w szczoteczkach elektrycznych. W zaawansowanych technologicznie urządzeniach przeznaczonych do higieny jamy ustnej, zarówno elektrycznych, jak i sonicznych, znajdują się również nowoczesne funkcje, dzięki którym proces szczotkowania zębów stanie się szybszy i sprawniejszy. W zestawach z urządzeniami dostępne są także końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu.

Kolejna różnica między oboma modelami szczoteczek to cena. Szczoteczki soniczne zazwyczaj kosztują nieco więcej, jednak często znajdują się w bogatszych zestawach, pełnych przydatnych gadżetów.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – która jest lepsza?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wszystko zależy bowiem od kilku istotnych czynników, m.in. od stanu naszej jamy ustnej, od zasobności naszego portfela, a także od naszego doświadczenia w stosowaniu tego typu przyrządów. Jeśli jednak zależy Ci na higienie zębów najwyższej jakości przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa dziąseł, wybierz szczoteczkę soniczną, za pomocą której dodatkowo możesz wyczyścić swój język i zadbać o pielęgnację dziąseł. Takie urządzenia pracują bardzo szybko, dzięki czemu usuwają jeszcze więcej płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content