Podatnik nie straci ani złotówki przekazując 1,5% na OPP

fot. YT Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

Od 2023 roku możemy przekazać nie 1% podatku na rzecz organizacji pozarządowych, a 1,5 %. Zmiany w przepisach wprowadził Polski Ład. Nowe rozliczenie będzie już obowiązywać w PIT za 2022 rok. Na odpisie podatku nie tracimy, ale też nie zyskamy.

Organizacje Pożytku Publicznego korzystają ze środków finansowych, które pochodzą z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, a od tego roku jest to więcej, bo 1,5 %. Naszą działalnością często łatamy dziurę w systemie – mówi Beata Hernik-Jniszewska, prezes Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Czy 1,5 % podatku znacznie pomoże Organizacjom Pożytku Publicznego, to się okaże dopiero za rok. Jednak każda złotówka jest ważna – dodaje Hernik-Janiszewska.

Według prezes Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci niestety system podatkowy trochę nas rozleniwia, część odpisów, a jest to około 20 % marnuje się.

1,5% podatku możesz przekazać, jeśli rozliczasz się dzięki: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP. Przy rozliczaniu się z fiskusem bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content