30 lat temu uruchomiono pierwsze międzynarodowe połączenie lotnicze z Wrocławia

18 stycznia 1993 roku z wrocławskiego lotniska pasażerowie po raz pierwszy polecieli do Frankfurtu nad Menem. Loty uruchomiły linie Eurowings, a pierwszy rejs odbył się turbośmigłowym samolotem ATR-42. Na pokładzie podróżowało kilkunastu pasażerów Było to historyczne wydarzenie, które otworzyło Wrocławiowi okno na świat – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław S.A.

To było coś niezwykłego na tamte czasy. Polska nie była wtedy w Unii Europejskiej, a loty międzynarodowe odbywały się tylko z Warszawy i z Krakowa. 18 stycznia 1993 r. pasażerowie z Wrocławia do Frankfurtu nad Menem – wspomina Dariusz Kuś.

Na początku na pokładzie mogło podróżować od 46 do 48 pasażerów. Potem liczba ta zwiększyła się do 68 osób. Do Niemiec latali przede wszystkim biznesmeni, bo bilety nie były tanie – dodaje prezes wrocławskiego lotniska. Połączenie z Frankfurtem funkcjonuje do dziś.

Gdy latamy do ciepłych krajów, to możemy sobie uzmysłowić, że bez tych osób nie byłoby lotniska – przypomina Kuś.

Kolejne lata przynosiły rozwój wrocławskiego lotniska. W 1997 roku została otwarta nowa hala odlotów międzynarodowych, a dwa lata później hala przylotów międzynarodowych. W międzyczasie uruchomiono nowy terminal krajowy i otwarto terminal cargo. Rok 2001 to otwarcie strefy odlotów w hali międzynarodowej. W 2005 roku był przełom, wtedy to linie Ryanair uruchomiły pierwsze niskokosztowe połączenie na trasie Wrocław-Londyn. Pięć lat później swoje trasy z Wrocławia otworzył węgierski przewoźnik Wizz Air. W 2012 roku uruchomiono nowy terminal.

Rola wrocławskiego lotniska jako jednego z najważniejszych portów regionalnych w kraju stale rośnie. Na przestrzeni lat swoją ofertę rozwinęli też przewoźnicy sieciowi tacy jak Lufthansa, KLM, SWISS czy PLL LOT. W ubiegłym roku Ryanair ogłosił rozbudowę zaplecza obsługi technicznej samolotów. Wizz Air powiększył swoją bazę operacyjną o drugi samolot.

W zaawansowanej fazie są również konsultacje na temat uruchomienia bezpośredniego połączenia między Wrocławiem a Seulem. Wrocławskie lotnisko zostanie również rozbudowane i zmodernizowane w ramach projektu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF 2). Powstanie dodatkowa płyta postojowa i równoległa droga kołowania, a także droga szybkiego zjazdu i nowa płyta do odladzania samolotów. Zmodernizowana zostanie także istniejąca droga kołowania. Prace przy rozbudowie rozpoczną się pod koniec 2023 roku.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content