Golgota Wschodu – nowe miejsce pamięci o Polakach wywiezionych na Sybir

fot. Tomasz Król/Radio Rodzina

Na mapie Wrocławia powstało sanktuarium, którego zadaniem jest utrwalenie pamięci o „Sybirakach”, Polakach zesłanych w jedne z najmniej przyjaznych człowiekowi rejony Rosji. Golgota Wschodu to wystawa, która pozwoli zwiedzającym na zobaczenie, a w niektórych jej momentach nawet dotknięcie elementów życia zesłańców na Sybir. Sanktuarium powstało w Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu.

Dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, które prowadzi Centrum Historii Zajezdnia, opowiedział czym jest uruchomiona wystawa.

To już druga odsłona wystawy przy ul. Wittiga 10. O historii dotychczasowej ekspozycji i założeniach stanowiących genezę budowy nowego sanktuarium „Golgoty Wschodu”, mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy CH Zajezdnia.

Wystawa powstała dzięki kilku współpracującym ze sobą instytucjom.

Czyje sylwetki zostały zaprezentowane w ramach ekspozycji?

Historia Sybiraków to nie tylko martyrologia. Polacy zesłani na Sybir często walczyli z bronią w ręku o swoją wolność i możliwość powrotu do Polski.

Poprosiliśmy odwiedzających wystawę o podzielenie się z nami wrażeniami po zobaczeniu tego, co twórcy ekspozycji przygotowali dla swoich gości.

Dolny Śląsk to region, w którym jest jedna z największych społeczności Sybiraków i ich potomków. Przyczyny dlaczego to nasze województwo stało się domem dla tak dużej grupy repatriantów, zdradził nam Ryszard Janosz — prezes Wrocławskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Polacy zesłani na Sybir oraz ich potomkowie starają się w jak największym stopniu przekazać wiedzę i utrwalić pamięć o tragedii setek tysięcy rodaków. O podejmowanych działaniach mówi prezes Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu, Teresa Gwara.

Wystawa „Golgota Wschodu” będzie udostępniona dla zwiedzających bezpłatnie. Zwiedzanie będzie możliwe od 23 stycznia do 30 września. Ekspozycja mieści się w Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content