Na Dolnym Śląsku powstaną Rowerowe Parki Umiejętności

Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Budowa Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności to kolejny autorski program Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego i zakłada budowę parków rowerowych służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy  na rowerze górskim.

– Nowa inwestycja z pewnością przyczyni się, do jeszcze większej popularności tej dyscypliny oraz poprawi jakość i bezpieczeństwo szkolenia dzieci i młodzieży, co wpłynie na rozwój nowych talentów sportowych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Na Dolnym śląsku jest duże zainteresowanie rowerami i jazdą górską, bardzo dużo powstaje single tracków oraz pumptracków – mówił Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

– Dziś rozpoczynamy nabór do programu, a mamy informację, że już ponad 60 dolnośląskich gmin zadeklarowało chęć udziału w programie – dodaje Tymoteusz Myrda.

Nabór rozpoczyna się 16 stycznia 2023 roku i potrwa do 31 stycznia 2023 roku. Do kryteriów oceny zaliczają się m.in. opinia Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, uzasadnienie realizacji inwestycji wraz z planem szkolenia sportowego czy sposób wykorzystania ogólnodostępnych obiektów infrastruktury sportowej działających na terenie gminy.

Nowy program będzie realizowany i finansowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki i zaplanowany jest na lata 2023 – 2024. W ramach programu planuje się wykonanie:

  • obligatoryjniebudowy trasy technicznej głównej o długości min 400m i max 2000m o zróżnicowanej trudności, zawierającej minimum 10 różnych przeszkód terenowych
  • Budowy trasy typu ‘single track’ o długości min 250m
  • Budowy trasy pump track o długości min 120m,
  • Budowy trasy pump mini o długości min 50m i max 100m,
  • Budowy placu manewrowego o naturalnej nawierzchni
  • Budowy wiaty oraz oświetlenia trasy głównej i placu manewrowego

Szacowany koszt budowy parku rowerowego wynosi około 900 tys. zł brutto, z czego Województwo Dolnośląskie i Ministerstwo Sportu i Turystyki finansują po 33% wartości inwestycji, a pozostała część to środki własne gminy. Więcej informacji na temat naboru i wytycznych można znaleźć na stronie: https://umwd.dolnyslask.pl/sport/dolnoslaskie-rowerowe-parki-umiejetnosci/

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content