ORLEN inwestuje w surowiec cenniejszy niż złoto. Pomaga w tym min. Wrocławski Park Technologiczny

fot. Orlen

ORLEN pracuje nad wdrożeniem innowacyjnej technologii, która umożliwi tańsze i bardziej ekologiczne wytworzenie półproduktów wykorzystywanych m.in. przy produkcji samochodów, leków, tworzyw sztucznych, czy też dodatków do paliw. Jest to efekt kolejnej inwestycji funduszu VC stworzonego przez PKN ORLEN w polską firmę, Apeiron Synthesis. Do tych innowacji dołączył również Aper Ventures oraz Adamed.

– Nowoczesne technologie wzmacniają naszą konkurencyjność na rynku. Stworzyliśmy i dynamicznie rozwijamy największy polski fundusz Venture Capital, który stanowi realną wartość dodaną do naszej podstawowej działalności. Dostrzegamy duży potencjał w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych Apeiron Synthesis, które już teraz skutecznie konkurują na rynku wartym 30 mld dolarów. Jesteśmy otwarci na kolejne nowatorskie pomysły, w różnych obszarach biznesowych, które będą wspierały realizację naszej strategii i budowę silnego, nowoczesnego koncernu – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Apeiron Synthesis wykorzystuje technologię metatezy olefin, jest to proces chemiczny wykorzystywany w przemyśle. Metoda została opracowana przez naukowców z Francji i USA, a nagrodzona w 2005 roku nagrodą Nobla. Firma specjalizuje się w opracowywaniu i komercyjnym wdrażaniu na światową skalę nowatorskich, rutenowych katalizatorów stosowanych w reakcji metatezy olefin. Technologia ta umożliwia skuteczną, tańszą i przyjazną środowisku produkcję zaawansowanych związków chemicznych. Wiele reakcji chemicznych, w przeciwieństwie do tej metody, wymaga specjalnych warunków, takich jak wysoka temperatura i ciśnienie. A to prowadzi do produkcji dużej ilości odpadów.

– Jako założyciele Apeiron Synthesis rozpoczęliśmy swoją drogę w Instytucie Chemii Organicznej PAN pod kierunkiem światowej sławy eksperta w dziedzinie metatezy olefin prof. Karola Greli. Dzięki wsparciu Wrocławskiego Parku Technologicznego, Fundacji na rzecz Nauki, PARP i NCBR, udało nam się zwiększyć skalę produkcji i przyciągnąć uwagę polskiego i międzynarodowego biznesu. Obecnie, dzięki wsparciu funduszy VC zajmujących się deep techem, Apeiron Synthesis znajduje się w ścisłej czołówce branży. – mówi Michał Bieniek CEO Apeiron Synthesis.

Na światowym rynku katalizatorów metatezy obecnie funkcjonują 4 firmy, w tym Apeiron Synthesis. Jest on jedyną firmą w Polsce, która oferuje katalizatory metatezy olefin do zastosowań przemysłowych. Kilogram tworzonego przez Apeiron Synthesis proszku jest warte nawet 70 tys. euro. Badania przeprowadzone przez jedną z firm farmaceutycznych wykazały, że synteza związku biologicznie czynnego, wymagająca dotąd 20 etapów, przy zastosowaniu metatezy, może być skrócona do 16 etapów. Przełoży się to na zmniejszenie kosztów produkcji o 20% i oszczędności w wysokości 20 mln euro rocznie. Natomiast przychody ze sprzedaży wyniosą 600 mln euro.

ORLEN VC inwestuje w spółki technologiczne z Europy oraz Izraela. Obecnie w portfolio funduszu, poza Aperion Synthesis znajdują się 3 inne spółki: ICSec – dostawca rozwiązań cybersecurity dla przemysłu, Eologix zajmujący się monitoringiem i poprawą efektywności turbin wiatrowych oraz Invert Robotics – producent opatentowanych robotów do inspekcji przemysłowych. Największy korporacyjny fundusz Venture Capital w Polsce, działający od połowy 2021 r., w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 milionów euro w spółki technologiczne oferujące innowacyjne rozwiązania. Efektem tego będzie dynamiczne przyspieszenie transformacji koncernu i przyspieszenie międzynarodowej pozycji ORLEN.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content