Abp Grzegorz Ryś: W relacjach z narodem żydowskim myślimy o sobie jako o przyjaciołach i braciach

Fot. BP KEP

– Dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele w relacjach chrześcijańsko-żydowskich począwszy od dokumentu soborowego Nostra aetate z 1965 roku. – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, podczas konferencji prasowej przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz XXIII Dniem Islamu w Kościele Katolickim w Polsce.

Abp Grzegorz Ryś zaznaczył, że dokument Soboru Watykańskiego II przywołał trzy kluczowe tezy: Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela; nie wolno odpowiedzialnością za śmierć Chrystusa obciążać ani Żydów żyjących z Chrystusem, ani tych z późniejszych pokoleń; jakiekolwiek formy antysemityzmu są niedopuszczalne.

Dokument Nostra aetate jest ważny, gdyż podsumowując go po 50 latach papież Franciszek powiedział, że dzięki niemu przeżyliśmy w Kościele przewrót w relacjach z narodem żydowskim i odtąd nie myślimy już o sobie jako o wrogach i obcych, ale jako o przyjaciołach i braciach. – dodaje metropolita.

– Najważniejszym zadaniem, jakie przed nami stoi jest szeroko rozumiana edukacja chrześcijan, katolików. – zaznaczył abp Ryś.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Siedlcach. „Jest to moment modlitwy w miejscu, który dokumentuje obecność Żydów. W tym roku będzie to miejsce po zniszczonej przez Niemców synagodze. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash” – powiedział abp Ryś.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content