Jestem, pamiętam, czuwam. Apel Jasnogórski kończy 70 lat

Fot. BP KEP

Rok 2023 upłynie w Sanktuarium pod znakiem Apelu Jasnogórskiego. Przypada bowiem 70. rocznica rozpoczęcia tego najbardziej znanego i charakterystycznego dla Jasnej Góry nabożeństwa.

Apel Jasnogórski, który odbywa się codziennie o godz. 21:00, gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą (również dzięki transmisjom). Idea Apelu zrodziła się 8 grudnia 1953 r. w Kaplicy Matki Bożej.

Jak przypomina paulin o. Mariusz Tabulski, konsultor w Komisji Maryjnej KEP, modlitwa apelowa zaczęła się od małej grupy – paulinów i członkiń Instytutu Prymasa Wyszyńskiego proszących Maryję o uwolnienie uwięzionego przez komunistów kard. Wyszyńskiego i za Ojczyznę. Modlitwę w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpropagował ks. kard. Stefan Wyszyński.

Prymas Polski prosił rodaków o modlitwę, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski. Gdziekolwiek był o godz. 21.00 jednoczył się z Jasną Górą i błogosławił Polakom.

Puls Kościoła w Polsce

Tego co znaczy „jestem”, „pamiętam”, „czuwam” uczył także św. Jan Paweł II. Apelem Jasnogórskim modlił się jako kapłan i biskup, przed wyborem na papieża. Śpiewał go wraz z wiernymi podczas pielgrzymek do Ojczyzny, m.in. w 1991 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży.

Apel Jasnogórski miał różne melodie i był śpiewany w różnych wersjach. Autorem najbardziej znanej i rozpowszechnionej melodii jest ks. Stanisław Ormiński, salezjanin, który skomponował ją w 1956 r. W Kaplicy Matki Bożej znajduje się poświęcona mu pamiątkowa tablica.

Jubileuszowe konferencje

W związku z 70. rocznicą rozpoczęcia na Jasnej Górze tej wieczornej modlitwy w ciągu roku znaczenie Apelu przybliżać będą m.in. spotkania i konferencje.

Źródło: EKAI

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content