Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe szansą na własne mieszkanie dla Polaków

fot. Radio Rodzina

SIM to dynamicznie rozwijający się program, mający ułatwić wejście w posiadanie własnego mieszkania przez osoby, które utraciły zdolność kredytową pozwalającą na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ale w dalszym ciągu mają zdolność czynszową. Zakłada się, że do końca 2023 w realizacji będzie ok. 9,5 tys. mieszkań, w ramach 112 prawomocnych pozwoleń na budowę. Łączna wartość inwestycji SIM to prawie 10,5 mld zł.

We Wrocławiu za realizację programu odpowiedzialna będzie spółka SIM Wrocław Sp. z o.o. Krajowy Zasób Nieruchomości wniósł do niej 2 nieruchomości położone w stolicy Dolnego Śląska o łącznej pow. 4,3858 ha. Szacunkowe plany inwestycyjne to 656 lokali mieszkalnych. Informacje nt. początków SIM Wrocław Sp. z o.o. przedstawił nam Arkadiusz Urban, prezes KZN.

Ze względu na ciągły rozwój, program może objąć nawet co drugą gminę.

Gmina może wystąpić do Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa o pokrycie do 10% kosztów inwestycji oraz uzyskać do 35% z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. We Wrocławiu wręczono dwa czeki, które zasilają spółkę kwotą przeszło 30 milionów złotych. Znaczenie dofinansowania podkreśla Jan Bujak, członek rady nadzorczej spółki SIM Wrocław Sp. z o.o.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe wielu osobom mogą wydawać się jednakowe w stosunku do realizowanych do tej pory innych programów mieszkalnictwa społecznego. Różnie między SIM a pozostałymi formami budownictwa społecznego opisał Jan Bujak.

KZN do końca 2022 roku zaangażowany był w 33 spółkach, z czego 30 stanowiły Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, do których przystąpiło już przeszło 350 gmin. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi 100 gminami. Ilość chętnych gmin stale rośnie i oceniać można, iż może to być nawet co druga gmina w Polsce, czyli około 1-1,2 tys. gmin. W pierwszym półroczu 2023 roku zaplanowano powołanie kolejnych 10 spółek SIM.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z prezesem KZN, Arkadiuszem Urbanem:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content