Samorządy w walce o Ciepłe Mieszkanie i Czyste Powietrze 

fot. Patrycja Jenczmionka

15 gmin podpisało umowę na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. „kopciuchów”) i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

– Chcemy oddychać czystym powietrzem. Kolejne gminy dołączają do programu – zaznaczał Ireneusz Zyska – Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

O założeniach programu mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Jedną z gmin, która podpisała umowę jest Trzebnica. Burmistrz Marek Długozima podkreśla, że walka o czyste powietrze to ich priorytet zwłaszcza, że gmina ubiega się o statut uzdrowiska.

– Jako samorząd wspieramy działania związane z ochroną powietrza – mówi Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Gmina Dobromierz w Powiecie Świdnickim otrzymała środki w wysokości 600 tys. złotych, mówi wójt Jerzy Ulbin.

W ramach programu „Czyste Powietrze” złożono 25 tys. wniosków na kwotę 400 mln złotych, mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, mówi także o zmianach jakie będą obowiązywały od przyszłego roku w programie „Czyste Powietrze”.

Na wymianę „kopciucha” i termomodernizację domu jednorodzinnego będzie można otrzymać nawet 135 tys. zł dotacji. IV odsłona Programu „Czyste Powietrze” rusza 3 stycznia.

Budżet programu to 1,4 mld zł, w ramach którego wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej przekazują pieniądze do gmin.

Umowy z Programu „Ciepłe Mieszkanie” podpisały gminy: Bielawa, Świdnica Miasto, Stronie Śląskie, Dobromierz, Strzegom, Oleśnica, Trzebnica, Sobótka, Prusice, Żórawina, Krośnice, Wrocław, Strzelin oraz z gminami Nowa Ruda i Nowa Ruda Miasto.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content