KGHM mecenasem kolekcji Zamku Królewskiego

mat. prasowe

Fundacja KGHM znalazła się w gronie fundatorów obrazu Canalletta pt.: “Portret konny pazia Gintowta”, który uświetni zbiór dzieł tego wybitnego artysty znajdujący się na Zamku Królewskim w Warszawie. Fundacja miedziowej spółki przekazała na ten cel blisko 700 tys. zł.

Fundacja KGHM znalazła się w gronie fundatorów obrazu Canalletta pt.: “Portret konny pazia Gintowta”, który uświetni zbiór dzieł tego wybitnego artysty znajdujący się na Zamku Królewskim w Warszawie. Fundacja miedziowej spółki przekazała na ten cel blisko 700 tys. zł.

Obraz Bernardo Bellotto zwanego Canalettem należy do cyklu czterech portretów konnych, jakie król Stanisław August zamówił u artysty w 1773 roku. Trzy pozostałe płótna z tego cyklu przechowywane są obecnie w zbiorach muzealnych. Miejsce przechowywania “Portretu konnego pazia Gintowta” było przez długi czas nieznane.

– Dziękujemy naszym sponsorom i darczyńcom. Spółki skarbu państwa zdecydowanie zaangażowały się w ostatnich latach we wsparcie naszych instytucji. Za to dziękuję panu premierowi, politykom nadzorującym spółki skarbu państwa i zarządom spółek. Spółki są świadome, że oprócz wspierania i kupowania darów ważne jest chwalenie się tymi darami i walka o wizerunek, bo to jest element edukowania i docierania do kultury masowej i popularnej z tym co jest najważniejsze i najcenniejsze i z tym co powinno być zawsze na pierwszym miejscu – mówił podczas uroczystości Piotr Gliński, Wicempremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jacek Sasin, Wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych nadzorujący spółki skarbu państwa powiedział: – Cieszy, że są takie momenty jak dziś, kiedy po wielu wiekach strat dla kultury polskiej – jest moment jej odbudowywania i pozyskiwania dzieł do królewskich zbiorów. Jako minister aktywów państwowych jestem szczególnie dumny, że spółki skarbu państwa odgrywają dziś rolę mecenasów sztuki, że na ich czele stoją ludzie, którzy to rozumieją i wiedzą, że muszą wspierać polską kulturę, że to jest jeden z elementów ich misji – społecznej odpowiedzialności biznesu. Na ręce prezesów spółek i dyrektorów fundacji spółek – za to zrozumienie – składam ogromne podziękowania. To wspaniały dowód na to, że dzisiaj liderzy biznesu są również liderami kultury i odbudowy polskich zbiorów. Dziękuję prezesowi KGHM – spółce, która jest mecenasem Zamku Królewskiego i wspiera go systemowo.

Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Falkowski dodał, że obraz “Portret konny pazia Gintowta” został wystawiony na aukcji w listopadzie tego roku a dzięki wsparciu finansowemu z m.in. KGHM udało się kupić dzieło do kolekcji Zamku. “Zaangażowanie spółek skarbu państwa to nieoceniona pomoc” – dodał Wojciech Falkowski.

Jeździec z obrazu ubrany jest w mundur polskiego oficera i być może to 23-letni Celestyn Gintowt Dziewiałtowski, późniejszy generał-adiutant króla i podpułkownik wojska koronnego. Cała seria to wyjatkowe dzieła Bellotta, stanowiące rzadkie w twórczości tego wybitnego europejskiego artysty obrazy rodzajowe, które od grudnia będą mogli podziwiać zwiedzający Zamek Królewski.

Fundacja KGHM Polska Miedź wspiera inicjatywy w czterech obszarach – kultury i tradycji, sportu i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa. Powstała w 2003 roku, w naturalny sposób kontynuując tradycję wieloletniej działalności prospołecznej Fundatora KGHM Polska Miedź S.A. W ciągu 19 lat dzialalności fundacja wsparła ponad 5,5 tys. inicjatyw na kwotę ponad 250 mln zł.

 Celem Fundacji jest troska o lokalną tożsamość czy tradycje, ale też docenienie tych obszarów, które są ważne dla mieszkańców kraju. Wspieramy szpitale, przychodnie, szkoły czy teatry i opery. Doceniamy projekty, które mają wartość historyczną a zakup dzieł sztuki to właśnie taka wyjątkowa inicjatywa – dodała Helena Krupska, prezes Fundacji KGHM Polska Miedź.

KGHM jest aktywnym mecenasem sportu, kultury i sztuki. Od lat współuczestniczy w organizacji lub obejmuje patronat nad znaczącymi przedsięwzięciami na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

– W 300. rocznicę urodzin Canaletta do Zamek Królewskiego powrócił jego obraz „Portret konny pazia Gintowta”. Fundatorem obrazu jest Fundacja KGHM, która wsparła jego zakup podczas listopadowej aukcji w Wiedniu. Pamiętamy o naszej kulturze i stale ją umacniamy – mówił Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Miedziowa spółka jest m.in. sponsorem Zamku Królewskiego w Warszawie czy Opery Wrocławskiej. Pod opieką spółki znajduje się równiez Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content