Przewodniczący Sejmiku w „Dolny Śląsk z bliska” o budżecie na 2023 rok

Andrzej Jaroch Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w naszej audycji przestawi budżet na przyszły rok, powie o zakończonych negocjacjach ws. funduszy unijnych dla regionu, pomocy dla Ukrainy. Opowie także jak zapamiętał 13 dzień grudnia 1981 roku, kiedy będąc pracownikiem Politechniki Wrocławskiej został wprowadzony stan wojenny.

W czwartek w czasie sesji Sejmiku Województwa odbędzie się głosowanie nad budżetem 2023 rok. Koalicja jest pewna jego przyjęcia. 2 miliardy 300 milionów złotych zostanie w ponad 40 proc. przeznaczona na inwestycje w regionie.

O budżecie mówi Andrzej Jaroch Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

23 mln złotych w budżecie zostało przeznaczonych na pomoc Ukrainie.

– Jesteśmy województwem, który najmocniej w kraju wspiera swoich partnerów. Byliśmy tam, blisko frontu, widzieliśmy skalę potrzeb i wiemy czego potrzebują. Nasza decyzja daje gwarancję nieprzerwanego wsparcia również w przyszłym roku – mówi Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaangażował się w pomoc od pierwszych dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. W ramach niej zorganizowano przejazdy pociągów humanitarnych Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 osób szukających schronienia przed wojną. Jednocześnie, decyzją marszałka i władz Kolei Dolnośląskich, obywatele Ukrainy mogli za darmo korzystać przejazdów regionalnego przewoźnika. Z tej możliwości skorzystało aż ćwierć miliona osób. Dodatkowo do ukraińskich miast przekazano 10 karetek w pełni wyposażonych karetek pogotowia, a ze stworzonego przez samorząd województwa w stolicy regionu Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej przekazano łącznie 300 europalet z artykułami pierwszej potrzeby. W sumie, aby je dostarczyć potrzebującym, z HUBu wyjechało 20 transportów ciężarowych.

W nowym unijnym budżecie Dolnego Śląska na lata 2021-2027 zaplanowano ponad 137 milionów złotych z przeznaczeniem na usługi pozwalające obywatelom państw trzecich na pełniejsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. Dzięki nim możliwa będą m.in: integracja zawodowa, integracja społeczna, usługi społeczne dla obywateli czy usługi medyczne, wsparcie psychologiczne oraz system edukacji.

Przewodniczący podsumował także ostatni rok kadencji PiS i BS w Sejmiku.

W najbliższych latach nasz region będzie dysponował największym w swojej historii budżetem unijnym, to blisko 11 miliardów złotych, które zostaną wykorzystane na zrównoważony rozwój całego Dolnego Śląska.

Na rozmowę zapraszamy po godz.14.10.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content