Dolny Śląsk pomaga walczącej Ukrainie

fot. Radio Rodzina

Od początku konfliktu za naszą wschodnią granicą Dolny Śląsk z ogromnym zaangażowaniem wspiera walczącą Ukrainę. Decyzją zarządu województwa w przyszłorocznym budżecie zarezerwowane na ten cel zostaną 23 miliony złotych. Podczas konferencji prasowej poinformowali o tym marszałek Cezary Przybylski, wicemarszałkowie Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko oraz Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

– Od pierwszych dni wojny pomagamy walczącej Ukrainie i jej obywatelom. Pociągi humanitarne, transporty środków medycznych, w pełni wyposażone karetki, ale także pełne wsparcie tu, na Dolnym Śląsku, który w ostatnim czasie stał się ich domem. Dostrzegając bardzo trudną sytuację postanowiliśmy przekazać kolejne wsparcie w wysokości 23 milionów złotych. Pozwoli ono naszym partnerom na Ukrainie zarówno na organizowanie tak bardzo potrzebnej, bieżącej pomocy, jak i uruchamianie projektów służących odbudowie swojego kraju – informuje marszałek Cezary Przybylski.

Mieszkańcy Dolnego Śląska oraz samorządy wszystkich szczebli pomagają wszelkimi dostępnymi sposobami obywatelom Ukrainy – zarówno tym walczącym na froncie o wolność swojej ojczyzny, jak i tym szukającym schronienia poza jej granicami. Dzięki dzisiejszej decyzji zarządu województwa 23 miliony złotych z przyszłorocznego regionalnego budżetu zostanie zarezerwowanych na cele pomocowe dla Ukrainy.

– Jesteśmy województwem, który najmocniej w kraju wspiera swoich partnerów. Byliśmy tam, blisko frontu, widzieliśmy skalę potrzeb i wiemy czego potrzebują. Nasza decyzja daje gwarancję nieprzerwanego wsparcia również w przyszłym roku – mówi Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaangażował się w pomoc od pierwszych dni rosyjskiej napaści na Ukrainę. W ramach niej zorganizowano przejazdy pociągów humanitarnych Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 osób szukających schronienia przed wojną. Jednocześnie, decyzją marszałka i władz Kolei Dolnośląskich, obywatele Ukrainy mogli za darmo korzystać przejazdów regionalnego przewoźnika. Z tej możliwości skorzystało aż ćwierć miliona osób. Dodatkowo do ukraińskich miast przekazano 10 karetek w pełni wyposażonych karetek pogotowia, a ze stworzonego przez samorząd województwa w stolicy regionu Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej przekazano łącznie 300 europalet z artykułami pierwszej potrzeby. W sumie, aby je dostarczyć potrzebującym, z HUBu wyjechało 20 transportów ciężarowych.

– Wsparcie, którego będziemy udzielać, podobnie jak do tej pory będzie ustalane z regionami partnerskimi po stronie ukraińskiej oraz konsulem Ukrainy we Wrocławiu. Będziemy to wsparcie dostosowywać do aktualnych potrzeb, które w danym czasie będą się pojawiać. Na pewno będziemy kontynuować zakupy środków medycznych i opatrunkowych. Obecnie priorytetem jest to, aby mieszkańcy Ukrainy mogli przetrwać zimę. To dla nich niezwykle trudny czas, ponieważ w wyniku działań rosyjskich w wielu miejscach brakuje prądu i ogrzewania. Dlatego będziemy inwestować między innymi w agregaty prądotwórcze  – zaznacza wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Do dziś wsparcie finansowe z budżetu województwa dolnośląskiego na te cele osiągnęło 4,5 miliona złotych. Dodatkowo zaangażowane zostały pokaźne środki unijne – ponad 105 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono na aktywizację zawodową obywateli Ukrainy, integrację społeczno-zawodową, kursy języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy oraz dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy.

– W listopadzie będąc na Ukrainie na zaproszenie naszych partnerów widzieliśmy jak potrzebna i doceniana jest pomoc, którą organizujemy. Pomaga ona nie tylko tym, którzy wracają z frontu, ale zapewnia możliwość codziennego funkcjonowania mieszkańcom. Pomoc finansowa, którą oferujemy Ukrainie pochodzi z rezerwy budżetowej i w żaden sposób nie ograniczy naszych przyszłorocznych planów inwestycyjnych – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Również w nowym, zaakceptowanym na początku tego tygodnia unijnym budżecie Dolnego Śląska na lata 2021-2027 zaplanowano ponad 137 milionów złotych z przeznaczeniem na usługi pozwalające obywatelom państw trzecich na pełniejsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. Dzięki nim możliwa będą m.in: integracja zawodowa, integracja społeczna, usługi społeczne dla obywateli czy usługi medyczne, wsparcie psychologiczne oraz system edukacji.

– W przyszłym tygodniu będziemy głosować w Sejmiku Województwa ambitny budżet dla Dolnego Śląska na 2023 rok. Dzisiaj koalicyjny Zarząd Województwa zgłosił autopoprawkę do uchwały budżetowej, dzięki której wspieramy Ukrainę w sposób oczekiwany przez wszystkich radnych województwa. Cieszy mnie fakt, że również radni Platformy Obywatelskiej poprą ten budżet, co zadeklarował na ostatniej Komisji ds. wsparcia Ukrainy szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku, Marek Łapiński. Nasza koalicja Prawa i Sprawiedliwości i Bezpartyjnych Samorządowców daje gwarancję stabilnego rozwoju Województwa. Nowy budżet regionu pozwoli na realizację potrzebnych Dolnoślązakom inwestycji. Będziemy kontynuować również wsparcie dla Ukrainy. Nowy budżet odpowiada na potrzeby regionu, jest tak dobrze przygotowany, że jego poparcie deklaruje opozycja – podsumowuje Piotr Karwan, radny województwa, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

re

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content