Koleje Dolnośląskie wracają na trasę „Nadodrzanki”

fot. Radio Rodzina

Za nami pierwszy przejazd tzw. odcinkiem Nadodrzanki, czyli trasy kolejowej z Wrocławia do Głogowa, w którym uczestniczyło Radio Rodzina. Pociągi w żółto-białych barwach województwa wracają po dziewięciu latach na całą dolnośląską trasę. Dla podróżnych korzystających z połączeń nowością będą przede wszystkim większe pociągi – na trasie pojawią się Impulsy 45WE, pięcioczłonowe pojazdy mogące pomieścić ponad 500 pasażerów. 

– Cieszę się, że mieszkańcy Wołowa, Brzegu Dolnego i Ścinawy zyskają możliwość podróżowania nowoczesnymi, ekologicznymi, bezpiecznymi i komfortowymi pociągami Kolei Dolnośląskich – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Nasz projekt kolejowy to nie tylko przejmowanie nieczynnych linii i przywracanie na nich ruchu pasażerskiego czy zakup nowych pociągów. Samorządowy przewoźnik – Koleje Dolnośląskie systematycznie rozbudowuje swoją ofertę przewozową, czego przykładem jest pojawienie się pociągów KD na popularnej „Nadodrzance” – mówi Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

-Uruchomiamy dodatkowe pięć par pociągów, by zlikwidować wykluczenie transportowe, podkreśla Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Chcę oddać wielki hołd dla Urzędu Marszałkowskiego za to, co robi dla kolei na Dolnym Śląsku, mówił w trakcie wydarzenia Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski.

– Odpowiadamy na apel mieszkańców. Koleje Dolnośląskie cały czas się rozwijają i poszerzają swoje usługi. Częściowe przejęcie tej trasy od Polregio z pewnością wzbogaci ofertę, a także będzie dużym ułatwieniem dla pasażerów, którzy będą mieć możliwość korzystania z pociągów elektrycznych naszego przewoźnika – przyznaje Tymoteusz Myrda, Członek Województwa Dolnośląskiego.

– To wielki dzień dla Wołowa, dziękuję Marszałkowi i Sejmikowi Województwa za tę wspaniałą wiadomość dla naszych mieszkańców. Myślę, że skorzystają z tego nie tylko oni, ale także mieszkańcy Wrocławia którzy przyjadą tu wypocząć, zwiedzać i spędzać wolny czas – dodaje Dariusz Chmura, Burmistrz Wołowa.

-Na pokład najnowocześniejszego pociągu Elf 2, który został odebrany wczoraj zaprosił Damian Stawikowski – prezes Kolei Dolnośląskich.

11 grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy, zapowiada Wojciech Zdanowski – wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Co oznacza to dla samych mieszkańców? – To przede wszystkim poprawa komfortu jazdy.

Mieszkaniec Wołowa zaprasza do odwiedzenia także swojego miasta.

Koleje Dolnośląskie pojawiły się także w Ścinawie. Dzięki nowym połączeniom poprawi się jakość warunków podróżowania, mówi Krystian Kosztyła – burmistrz Ścinawy.

Ścinawa to miasto nad Odrą, podobnie jak Wrocław, które jest bardzo atrakcyjne przyrodniczo – tak zachęcał burmistrz Dolnoślązaków do odwiedzenia swojego miasta.

Paweł Kleszcz – starosta lubiński mówił o powrocie nowej jakości na trasę do Głogowa.

Linia komunikacyjna Wrocław – Wołów – Ścinawa – Głogów – (Zielona Góra) do tej pory obsługiwana była wyłącznie przez Polregio. Przed około 8-10 laty na krótkim odcinku Wrocław – Wołów – Wrocław kursowały pociągi Kolei Dolnośląskich, dlatego można powiedzieć że jest to powrót KD do Wołowa. Na linii realizowany jest dziś następujący standard oferty:

  • odc. Wrocław – Wołów (21 par w dni robocze / 14 par w dni wolne);
  • odc. Wołów – Ścinawa (19 par w dni robocze / 14 par w dni wolne);
  • odc. Ścinawa – Głogów (14 par w dni robocze / 13 par w dni wolne);
  • odc. Głogów – Zielona Góra (11 par w dni robocze / 10 par w dni wolne).

W nowym, zaktualizowanym rozkładzie jazdy pociągów 2022/2023, który wejdzie w życie 11 grudnia br. zaplanowano częściowe przejęcie realizacji oferty od Polregio przez Koleje Dolnośląskie, które realizować będą ofertę w zakresie:

  • odc. Wrocław – Wołów (5 par w dni robocze / 3 pary w dni wolne);
  • odc. Wołów – Ścinawa (5 par w dni robocze / 3 pary w dni wolne);
  • odc. Ścinawa – Głogów (3 pary codziennie).

Pozostałe połączenia jak i połączenia na odcinku Głogów – Zielona Góra realizowane będą nadal przez Polregio.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content