Najmłodsi dolnośląscy Terytorialsi egzamin już zdali, czas na przysięgę

Foto: mat. pras.

Najpierw egzamin – „pętla taktyczna”, następnie czas na uroczystą przysięgę wojskową – ostatnie 16 dni to wyjątkowo pracowity czas dla ponad 120 nowych żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wszyscy, którzy zaliczyli tzw. pętlę taktyczną, będącą egzaminem z wiedzy wojskowej, w sobotę złożą uroczystą przysięgę na Rynku w Świdnicy.

Chłód i przenikliwa wilgoć nie znaczą nic, kiedy człowiek ma do zdania ważny egzamin – z taką myślą ponad 120 nowych, dolnośląskich terytorialsów przystąpiło do tzw. „pętli taktycznej” – czyli sprawdzianu umiejętności praktycznych.

– W sumie mieli do zaliczenia 10 ważnych elementów takich jak strzelanie z karabinka MSBS Grot, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut, zerwanie kontaktu ogniowego, skryte przenikanie linii wroga, jak i pierwszą pomoc w warunkach bojowych – wylicza ppłk Andrzej Brzozowski, dowódca zgrupowania poligonowego.

Żołnierze, podzieleni na sekcje – 12 osobowe zespoły, podczas pokonania kilkukilometrowej, ściśle zaplanowanej trasy, wykonywali oceniane przez instruktorów normy taktyczne i ogniowe, które poznali w czasie szkolenia podstawowego.

 – Wszyscy zdali swój pierwszy, wojskowy egzamin na 5. W sumie to ponad 80 ochotników, którzy po raz pierwszy w życiu mieli kontakt z wojskiem i ponad 40 takich, którzy mają już doświadczenie w służbie wojskowej – dodaje ppłk Andrzej Brzozowski.

Zwieńczeniem wysiłku włożonego w 16-dniowe szkolenie jest złożenie uroczystej przysięgi, którą zaplanowano w sobotę 3 grudnia o godzinie 11.00 na Rynku w Świdnicy.

– Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania wierności swojej Ojczyźnie – podkreśla.

Poprzedzając przysięgę o godzinie 9.00 w świdnickiej Katedrze pod wezwaniem św.Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji żołnierzy 16 DBOT.

Dowódca brygady, płk Barański dodaje, że przysięga odbywa się tym razem w Świdnicy, bo dowodzona przez niego brygada odpowiada za wspieranie społeczności całego Dolnego Śląska – pokazujemy żołnierzy i sprzęt, którym się posługują w różnych miejscach regionu. Aktualnie formujemy 163 batalion lekkiej piechoty w Wałbrzychu. Tym samym chcemy zaprezentować naszych żołnierzy na terenie, w którym realizujemy swoje zadania – wyjaśnia  dowódca.

Na Rynku w Świdnicy każdy będzie mógł zobaczyć uzbrojenie i sprzęt wojskowy jakim dysponują dolnośląscy terytorialsi, zapoznać się jak wygląda ich służba i jakie warunki należy spełnić, by zostać żołnierzem. Goście mogą też liczyć na poczęstunek tradycyjną – żołnierską grochówkę.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content