KGHM świętuje Barbórkę

mat. prasowe KGH

70 pracowników KGHM odebrało odznaczenia państwowe, kordziki górnicze i honorowe szpady górnicze podczas uroczystej centralnej Akademii Barbórkowej. Po przerwie spowodowanej pandemią miedziowy gigant wraca do obchodów górniczego święta w tradycyjnej, uroczystej formule. Otrzymaliśmy życzenia od najważniejszych osób w państwie. Specjalny list wystosował prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Bez maseczek i restrykcyjnych obostrzeń, w wyjątkowej atmosferze i z udziałem zaproszonych gości – wyróżnieni pracownicy KGHM odebrali Medale za Długoletnią Służbę z rąk Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego i prezesa KGHM Tomasza Zdzikota. 30 osób otrzymało honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika.

– Choć jestem tu od niedawna, to już mogę powiedzieć, że KGHM to wyjątkowa społeczność, wyjątkowa Załoga. To ogromna wartość. KGHM jest jednym z filarów polskiej gospodarki. Tego sukcesu nie byłoby bez Waszej pracy. Na słowa uznania i podziękowania zasługują nie tylko wyróżnione dziś osoby, ale cała górnicza brać KGHM. To Wy tworzycie wartość tej firmy. Niech Święta Barbara czuwa nad Wami każdego dnia! Niech żyje górniczy stan! – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

Gratulacje, życzenia i podziękowania za codzienny trud miedziowym górnikom przekazali zaproszeni goście i najważniejsze osoby w państwie.

Prezydent Andrzej Duda w przesłanym liście złożył górnikom najlepsze życzenia i podkreślił fachowość, zaangażowanie i poświęcenie pracowników KGHM.

„Z całego serca dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej (…) Życzę, aby szczególnie w tych dniach odczuwali Państwo radość i dumę z przynależności do górniczej braci oraz do tej wielkiej rodziny, jaką tworzą wszyscy, którzy na co dzień wspierają pracowników kopalń i ich trud. Niech Państwa sukcesy zawodowe budują pomyślność Państwa bliskich, zakładów pracy, miejscowości i regionów; a wreszcie całej naszej Ojczyzny”.

Z okazji Barbórki życzenia dla pracowników KGHM w specjalnym liście przekazała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Tegoroczna Barbórka ma znaczenie szczególne, kończy bowiem wyjątkowy dla KGHM czas obchodów 65. rocznicy odkrycia największego w Europie złoża rud miedzi. To przełomowe odkrycie sprawiło, że dzisiaj jesteśmy bardzo dumni z nowoczesnego górnictwa i hutnictwa miedziowego tak pięknie rozkwitającego na Dolnym Śląsku.

Na wszystkie te osiągnięcia pracują również z wielkim oddaniem obchodzący dzisiaj swoje święto górnicy Polskiej Miedzi, którym z głębi serca życzę górniczego szczęścia i wszelkiej osobistej pomyślności. Dziękuję za Waszą fachowość, wytrwałość i zaangażowanie. Jednocześnie gratuluję wszystkim odznaczonym i wyróżnionym. Życzę wszystkim Państwu wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanej na co dzień niezwykle ważnej służby”.

Premier Mateusz Morawiecki w liście do górników z KGHM napisał:

„W tym wyjątkowym dniu wszystkim górnikom, pracownikom KGHM Polska Miedź SA i ich rodzinom pragnę przekazać gratulacje i wyrazy najgłębszego szacunku. KGHM jest prawdziwą perłą w koronie. Dowodzą o tym wyniki oraz kluczowe inwestycje prowadzone przez Spółkę. Dziękuję za ten trud, który podejmujecie każdego dnia, za to co robicie dla Waszego regionu i Polski. Wierzę, że przynależność do górniczego stanu, jest powodem Waszej dumy i satysfakcji. Niech Św. Barbara czuwa na Wami i otacza opieką, dodaje siły i wytrwałości”. List od premiera odczytał minister Krzysztof Kubów.

Jacek Sasin, Wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych w przesłanym liście składając życzenia dla górników, zwrócił uwagę na globalne znaczenie KGHM jako czołowego producenta miedzi i srebra na świecie.

„Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie Państwa profesjonalizm i codzienna, ciężka praca. To dzięki niej KGHM jest konkurencyjną, inwestującą w innowacyjne rozwiązania i rozpoznawalną na światowym rynku marką (…). Całej drużynie KGHM Polska Miedź dziękuję za trudną i odpowiedzialną pracę, która przyczynia się do gospodarczego wzrostu naszej Ojczyzny. Z okazji dzisiejszego święta życzę Państwu wytrwałości, bezpiecznej służby i wszelkiej pomyślności. Niech święta Barbara wspiera Państwa we wszelkich wyzwaniach i nieustannie otacza swoją opieką!”

Okolicznościowy list wystosował również prezes PiS Jarosław Kaczyński:

„W tym szczególnym dniu chyląc przed Państwem czoła w podzięce za niebezpieczny codzienny trud, pragnę z całego serca życzyć Państwu, całej społeczności KGHM Polska Miedź wraz z Rodzinami zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, w tym satysfakcji z pracy oraz zawodowego spełnienia. Zaś samej Spółce – dalszego dynamicznego rozwoju i osiągania z nawiązką zakładanych celów”.

Święto całego regionu

Uroczysty nastrój górniczego święta mogli poczuć także mieszkańcy Zagłębia Miedziowego. Po dwuletniej przerwie powrócił widowiskowy Pochód Lisa Majora. Przemarsz ulicami Lubina zakończył się w Rynku ceremonią skoku przez skórę. To tradycyjne pasowanie na górnika jest szczególnym wydarzeniem dla młodych adeptów górnictwa, którzy skokiem przez skórę są przyjmowani do braci górniczej.

Na wieczór zaplanowano barbórkową karczmę i górniczy comber babski.

4 grudnia – Dzień Górnika

Kolejne uroczystości odbędą się w niedzielę 4 grudnia.

W Lubinie, Polkowicach i Głogowie dzień imienin patronki górników św. Barbary rozpocznie się od górniczych pobudek. Już od godziny 6 rano mieszkańcom regionu o wyjątkowym święcie przypomną występy orkiestr górniczych.

Następnie o godzinie 9.00 w Kościele Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie zaplanowana jest uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin. Na Mszę św. w intencji górników zaprasza również Prawosławny Kapelan Górnictwa – Proboszcz Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie (godz. 9.00 , Cerkiew przy ulicy 1 Maja 13B).

O godzinie 13:00 przy pomniku Jana Wyżykowskiego, odkrywcy Polskiej Miedzi, zaplanowano ciąg dalszy uroczystości i złożenie kwiatów przez delegacje.  

Święta Barbara z Nikomedii, żyjąca na przełomie III i IV w. n.e. na terenie ówczesnej Syrii i Turcji, jest patronką zawodów „trudnej pracy” – górników, hutników, marynarzy, rybaków czy żołnierzy. Uroczystości określane mianem „Barbórki”, np. akademie, spotkania i msze święte oraz różne imprezy towarzyszące, tradycyjnie organizowane są przy okazji imienin patronki górników – Św. Barbary – 4 grudnia.

Mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content