We Wrocławiu powstały „Przystanki Ciepła”

fot. Radio Rodzina

Przystanki Ciepła – miejsca, w których można się ogrzać, wypić ciepłą herbatę czy poczytać książkę. 1 grudnia zacznie działać 17 ogólnodostępnych miejsc w różnych częściach miasta, by wesprzeć osoby, których mogą dotknąć skutki kryzysu energetycznego. Jednocześnie Przystanki Ciepła dają możliwość zapoznania się z ofertą animacyjno-kulturalną Wrocławia.

– To jest miejsce, gdzie możemy wspólnie spędzić czas, integrować się. Być może te osoby, które przyjdą się zagrzać – zainteresują się także działalnością społeczną i będą chciały uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych na miejscu – mówi Grzegorz Tymoszyk, koordynator Sektor 3.

– Traktujemy te miejsca jako trochę takie „czujniki”, dzięki Przystankom Ciepła będziemy wiedzieć jak kształtuje się sytuacja, będziemy monitorować te miejsca – mówi Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

– Co najważniejsze, jeśli by się okazało, że sytuacja kryzysowa rozwinie się, jeśli będzie coraz więcej osób potrzebujących pomocy – to jesteśmy w stanie ten system rozwinąć, tworzyć kolejne miejsca, kolejne przestrzenie – dodaje Bartłomiej Świerczewski.

17 „Przystanków Ciepła” zaczyna swoje funkcjonowanie 1 grudnia. Jeśli taka forma pomocy będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, miasto ma przygotowane kolejne, rezerwowe miejsca

Osoby przebywające w Przystanku będą miały możliwość kontaktu z opiekunem miejsca. Dodatkowo, w razie potrzeby, wsparcia udzielą także pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej (we Wrocławiu istnieje siedem takich zespołów) będą współpracowali z koordynatorami Przystanków Ciepła, głównie w przypadku osób wymagających szczególnego zaopiekowania i wsparcia.

Każdy z „Przystanków Ciepła” będzie funkcjonował w oparciu o regulamin. W punkcie nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu. Obowiązuje też zakaz jego wnoszenia i spożywania. Każda osoba przebywająca w Przystanku Ciepła zobowiązana jest do przestrzegania regulaminu.

mat. pras./inf. wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content