Górnicze święto w KGHM – Barbórka 2022

mat.prasowe

KGHM zaprasza górników i wszystkich mieszkańców Zagłębia Miedziowego do wspólnego świętowania najważniejszego górniczego święta, czyli Barbórki 2022. Centralne obchody rozpoczną się w tym roku 2 grudnia w Lubinie od uroczystej Akademii, po której ruszy pochód Lisa Majora.

KGHM w ramach Barbórki organizuje uroczystości i wydarzenia, które kultywują górnicze tradycje. W tym roku centralne obchody barbórkowe zaplanowane są na dwa dni – 2 grudnia, kiedy odbędą się główne obchody i 4 grudnia, dzień imienin patronki górników św. Barbary.

Podziękowania i docenienie trudu pracy górników

Główne obchody barbórkowe rozpoczną się od uroczystej Akademii, którą zaplanowano na 2 grudnia o 14:00 w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Podczas uroczystości odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych pracownikom Polskiej Miedzi. Wyróżnieni górnicy otrzymają również honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika.

Górnicze tradycje

Po zakończeniu Akademii tradycyjnie już ulicami Lubina przejdzie Pochód Lisa Majora. Całość zakończy się w Rynku ceremonią skoku przez skórę. Pasowanie na górnika jest szczególnym wydarzeniem dla młodych adeptów górnictwa, którzy symbolicznym skokiem przez skórę są przyjmowani do braci górniczej.

Zorganizowane będą również tradycyjne górnicze biesiady. Centralna barbórkowa karczma odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS w Lubinie, a Górniczy Comber Babski w hali widowiskowo-sportowej w Głogowie.

4 grudnia – Dzień Górnika

4 grudnia w Lubinie, Polkowicach i Głogowie rozpocznie się od górniczych pobudek. Górnicze orkiestry już od godziny 6 rano będą przypominać mieszkańcom regionu o święcie górników. Następnie o godzinie 9.00 w Kościele Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie zaplanowana jest uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin.

Tego samego dnia, o 13:00 odbędą się uroczystości przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Delegacje złożą kwiaty przy pomniku odkrywcy Polskiej Miedzi.

Program Barbórka 2022 – uroczystości centralne

  • 2 grudnia 2022 r

godz. 14:00 – Akademia barbórkowa, ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, wyróżnień jubileuszowych i szpad – Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, ul. Armii Krajowej 1

godz. 16:00 – Pochód Lisa Majora i ceremonia skoku przez skórę (bezpośrednio po Akademii pochód wyruszy z Centrum Kultury „Muza”)

  • 4 grudnia 2022 r.

godz. 06:00 – Pobudki górnicze – Lubin, Polkowice, Głogów

godz. 09:00 – Uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin – Kościół Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie, ul. Orla 32

godz. 13:00 – Uroczystość przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie

Na Mszę św. w intencji górników zaprasza również Prawosławny Kapelan Górnictwa – Proboszcz Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie. Msza odbędzie się 4 grudnia o godz. 9.00 w Cerkwi przy ulicy 1 Maja 13B.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content