Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym

fot. Radio Rodzina

Na Dolnym Śląsku rozpoczynają się działania w ramach narodowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Pierwsze szkolenia przechodzą już lekarze, pielęgniarki i specjaliści ochrony zdrowia w Centrum Dobrzyńska, którzy pogłębiają kompetencje wspierające osoby w kryzysie.

Głównym celem Programu jest zapobieganie samobójstwom poprzez m.in. zwiększenie dostępu do pomocy dla osób zagrożonych tym zjawiskiem. – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

– Badania pokazują, że osoby, które myślą o targnięciu się na swoje życie, na krótko przed próbą samobójczą przychodzą do lekarza POZ. – dodaje wicemarszałek.

Wskaźnik samobójstw na Dolnym Śląsku jest wysoki. Tylko do września 2022 samobójstwo popełniło już 300 osób. – tłumaczy psychiatra, dr Anna Baran.

Jak dodaje Marta Pawłowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, w ramach realizowanego zadania na Dolnym Śląsku szkolenia przejdą nie tylko medycy, ale również nauczyciele, pedagodzy i księża.

Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym został uruchomiony w 2021 r. i jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. W województwie dolnośląskim realizuje go Instytut Psychiatrii i Neurologii.

Do 2025 roku przeprowadzone zostaną szkolenia dla istotnych z perspektywy celów Programu grup zawodowych (np.: pracowników opieki zdrowotnej, edukacji, służb mundurowych czy duchownych). Z warsztatów skorzystają także dziennikarze.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content