Wspomnienie Świętej Cecylii, patronki muzyków. Organiści o pracy muzyka kościelnego

fot. Radio Rodzina

22 listopada wspominamy w Kościele Katolickim Świętą Cecylię, patronkę chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda głosi, że grała na organach.

Z okazji Święta Muzyki Kościelnej Krzysztof Garczarek, organista w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na Gądowie i Krzysztof Bagiński, organista w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej opowiedzieli nam o niuansach pracy organisty.

Podczas jednego dnia organista powtarza kilkukrotnie te same pieśni, te same schematy. Zapytaliśmy czy taka rutyna nie szkodzi organistom. – Dobrym sposobem jest przeżywanie pierwszej Mszy św., którą gram. Później jest to czas, w którym bardziej skupiam się na muzyce czy też innych obowiązkach służbowych lub związanych z uczelnią – podkreśla Krzysztof Bagiński, organista.

Poczucie wspólnoty i kontaktu z wiernymi jest dla nas bardzo ważne i potrzebne, tak samo jak i wsparcie duchowne, modlitewne. Bardzo jest nam miło i to nas ogromnie buduje, kiedy słyszymy od wiernych, że się za nas modlą – dodaje Krzysztof, organista.

Więcej o organach, muzyce kościelnej rozmawiamy z organistami w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Zapraszamy 27 listopada po godz. 20.

Posłuchaj całej rozmowy:

cz. 1

cz. 2

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content