Więcej zachorowań na ospę wietrzną

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że przybywa chorych na ospę wietrzną. Do końca października 2022 r. potwierdzono 139 tys. 395 takich przypadków. W ubiegłym roku takich przypadków było niewiele ponad 37 tysięcy.

Na Dolnym Śląsku zachorowało ponad 6 tys. mieszkańców. To także więcej niż rok czy dwa lata temu. – Trudno powiedzieć czy sytuacja pogorszyła się, gdyż mamy zaburzone statystyki – tłumaczy Doktor Paweł Wróblewski, prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Szczepionka na odrę wietrzną nie jest obowiązkowa. Przyjęcie preparatu obowiązkowe są m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie. W 2010 liczba przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień wynosiła 3437, w 2011 roku – 4689, a w roku 2020 – 50 575.

Źródło: Puls Medycyny

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content