Nowa Ruda najbardziej zanieczyszczonym przez smog miastem w Polsce

fot. Radio Rodzina

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Na podium uplasowała się Nowa Ruda. To dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach. Tuż za nią znalazły się: Nowy Targ i Sucha Beskidzka (woj. małopolskie).

W raportach oceny jakości powietrza badano zanieczyszczenia najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu i liczby smogowych dni. Zwyciężyła Nowa Ruda, która stała się liderem wśród najbardziej „zakopconych” miast w Polsce.

Mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Głównym problemem jest to, czym palimy w piecach. – dodaje ekolog.

Przedstawiciel burmistrza Nowej Rudy, Jerzy Dudzik, tłumaczy jak miasto walczy o poprawę jakości powietrza.

Zagrożenie dla zdrowia

Nadchodząca zima będzie wyzwaniem. -Jesteśmy pełni obaw. Osoby zagrożone ubóstwem energetycznym nie będą patrzeć na jakość opału. Na decyzje konsumenckie wpływa także drożyzna.

Wymiany pieca podjął się ekolog Radosław Gawlik. Jak mówi: przed modernizacją płacił za ogrzewanie nawet 300-400 zł miesięcznie. Należy docierać do osób, które nie wiedzą o ekologicznych rozwiązaniach – jak np. pompy ciepła czy fotowoltaika.

Na liście najbardziej zanieczyszczonych miejscowości nie znalazły się w tym roku duże miasta takie jak Wrocław czy Kraków. – To dobra wiadomość. Pokazuje, że pewne inicjatywy przynoszą skutki – dodaje Krzysztof Smolnicki.

Dane z rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content