Bielawa stolicą debaty nt. osób ze szczególnymi potrzebami

fot. Radio Rodzina

Za nami Dolnośląski Kongres Dostępności w Bielawie. Wydarzenie było poświęcone tematyce sukcesów, wyzwań, potrzeb i problemów w zakresie nowych form wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami w kontekście nowej ustawy o zapewnianiu dostępności.

O „Dolnośląskim Kongresie Dostępności” – mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wicemarszałek zaznaczył, że dzięki ustawie są już dostrzegalne pozytywne zmiany.

– Mam nadzieję, że ta dostępność stanie się czymś oczywistym – zaznacza Tomasz Sługocki z Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Działu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Urzędu Marszałkowskiego.

O wdrażaniu nowej ustawy mówi – Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie.

-Chcemy, by do instytucji kultury byli zaproszeni wszyscy – mówi Justyna Mańkowska – wiceprezes Fundacji Katarynka.

Adam Płusa ze Stowarzyszenia Kilometry Pomocy mówi o działalności na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami.

Stanisław Francuz – autor publikacji dla osób z niepełnosprawnościami podkreślał znaczenie edukacji.

Mirosław Jarosz (Sanatoria Dolnośląskie) zaznaczył jak duże jest jeszcze pole do działania.

Uczestniczką kongresu była Joanna Stolarz – manager szpitala rehabilitacyjno – reumatologicznego w Kudowie Zdroju, która zaznaczyła, że dzięki wydarzeniu dowiedziała się wielu nowych rzeczy.

-Bielawa chce być miastem opiekuńczym – tak komentował organizację wydarzenia w gminie Andrzej Hordyj – burmistrz Bielawy.

Do uczestników Dolnośląskiego Kongresu Dostępności list skierowała Marszałek Elżbiety Witek oraz minister Rodziny i Polityki Społecznej – Marleny Maląg.

Ustawa o zapewnieniu dostępności weszła w życie w 2019 roku. Jej celem jest poprawa warunków życia i funkcjonowania obywateli ze szczególnymi potrzebami, którzy są narażeni na marginalizację lub dyskryminację m.in. ze względu na niepełnosprawność lub obniżony poziom sprawności z powodu wieku czy choroby. Ustawa stwarza ramy prawno-organizacyjne do urzeczywistnienia idei dostępności w naszym kraju, nakładając na wszystkie podmioty publiczne obowiązki dotyczące zapewnienia dostępności w aspekcie architektonicznym, cyfrowym i informacyjno – komunikacyjnym.

Organizatorem wydarzenia był Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej. Kongres odbył się 28 października w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie (Teatr Robotniczy – ul. Piastowska 19a).

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content