Co w kościele gra, czyli organista i kto jeszcze?

fot. Radio Rodzina

Organy, keyboard, gitara, perkusja, a może skrzypce. Czy w czasie Mszy świętej można szarpać za struny?. O muzyce kościelnej, pracy organistów rozmawiamy w pierwszym odcinku cyklu audycji poświęconej muzyce kościelnej. Gośćmi audycji są: Krzysztof Bagiński i Krzysztof Garczarek, organiści.

W kościele katolickim nie istnieje kodeks instrumentów zakazanych, ale istnieją dość jasne wytyczne w jaki sposób wykorzystywać pozostałe instrumenty – podkreśla Krzysztof Garczarek, organista parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na Gądowie.

Jeśli mówimy o instrumentach zakazanych czy dozwolonych w kościele to mówimy o muzyce liturgicznej, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie aby wszelakie instrumenty takie, które w liturgii nie koniecznie znajdują swoje miejsce ze względu na swój charakter tj. perkusja, gitara basowa czy elektryczna, z powodzeniem nie znajdowały swojego miejsca w rozmaitych pozaliturgicznych formach modlitewnych tj. uwielbienia, spotkani, adoracje – Krzysztof Bagiński, organista Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej.

Organy są nazywane królem wszystkich instrumentów, ponieważ mogą imitować wszystkie instrumenty. To pomag,a aby liturgia była najświętsza a oprawa jak najpiękniejsza.

Z organistami rozmawialiśmy także o historii organów, ich pierwotnym sposobie używania, a także śpiewie podczas liturgii i komunikacji między wiernymi a organistami. Na kolejny odcinek audycji poświęconej muzyce kościelnej zapraszamy 30 października po godz. 20.

Posłuchaj całej rozmowy:

cz. 1

cz. 2

cz. 3

cz. 4

cz. 5

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content