Jak dobrze wybrać leżaczek dla dziecka?

fot. Radio Rodzina

Leżaczek dla dziecka to doskonała alternatywa dla wózka, czy kołyski. Rodzic może wykonywać swoje codzienne obowiązki, ponieważ ma wolne ręce i jednocześnie może obserwować maluszka.

Choć niektórzy twierdzą, że jego wprowadzenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup, to nie do końca jest to prawda. Jaki leżaczek dla dziecka wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Zalety posiadania leżaczka dla dziecka

Rodzice, którzy zastanawiają się, czy warto kupić leżaczek dla dziecka, w pierwszej kolejności powinni poznać zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim maluch, kiedy nie śpi, domaga się stałej uwagi, a przecież obowiązki same się nie wypełnią.

Trudno cokolwiek zrobić z dzieckiem na ręku, nie wspominając już o tym, że jest to bardzo niebezpieczne. Z leżaczkiem jest dużo łatwiej, mama może przygotować obiad, czy pozmywać naczynia, cały czas obserwując, co robi jej pociecha. Poza tym, gdy przyjdzie pora na drzemkę, to funkcja bujania ułatwi zasypianie, a ma ją większość modeli. Na leżaczku można również karmić malca i zabrać go w praktycznie każdą podróż.

Kiedy wprowadzić leżaczek dla dziecka i jaki jest jego wpływ na kręgosłup?

Leżaczek dla dziecka można wprowadzić już od pierwszych dni jego życia. Pod warunkiem, że nasz wybór padnie na model rozkładany, aby można było w nim wygodnie spać. Z kolei leżaczki z ustawionym siedziskiem powinny być stosowane dopiero po ukończeniu trzeciego miesiąca przez maluszka.

Istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że leżaczki dla dzieci mogą mieć negatywny wpływ na kręgosłup, który dopiero się kształtuje. W związku z tym należy ograniczyć czas w nim spędzony do maksymalnie godziny dziennie.

Jakie rodzaje leżaczków można wyróżnić?

Choć można wyróżnić kilka rodzajów leżaczków dla dzieci, to jednak najchętniej wybierane są modele 3w1. Pełniące także funkcję bujaczka oraz gondoli. Jest to dość ergonomiczne rozwiązanie, ponieważ w dowolnym momencie można nakarmić malca, pobujać go, czy nawiązać kontakt wzrokowy i mogą nam służyć nawet przez kilka lat.

Na rynku można również spotkać elektryczne leżaczki, ale one dedykowane są dla noworodków i najmniejszych niemowląt, więc po kilku miesiącach trzeba będzie je wymienić. Są jeszcze leżaczki najprostsze dla niemowlaków. Jednak poza niską ceną nie mają zalet, ponieważ można jedynie na nich na chwilę położyć dziecko, kiedy jest to konieczne, ale nie ma możliwości go pobujania bądź nakarmienia.

Jakie cechy powinien mieć dobry leżaczek dla dziecka?

Najważniejsze jest to, aby leżaczek dla dziecka zapewniał mu całkowite bezpieczeństwo, czyli musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też jakość materiałów, z których został wykonany oraz posiadanie atestów.

Dla wygody rodziców leżaczek powinien mieć zdejmowany i nadający się do prania pokrowiec. Zwłaszcza, gdy wybór padnie na model, w którym maluch będzie karmiony. W takim przypadku nietrudno o różne zabrudzenia. Warto także zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie.

Te z większym limitem wagowym sprawdzą się lepiej, ponieważ nie będzie trzeba ich wymieniać po krótkim czasie. Dobrze będzie, jeżeli leżaczek będzie miał blokowane płozy (ułatwi to karmienie) oraz pałąk na zabawki (dziecko będzie miało się na czym skupić).

Producenci leżaczków dla dzieci doskonale zdają sobie sprawę, że oczekiwania rodziców są zróżnicowane, dlatego w swojej ofercie mają modele w różnej kolorystyce, z ciekawymi funkcjami i dodatkami. Tak więc każdy znajdzie taki, który z pewnością spełni wszystkie wymagania.

Więcej dowiesz się na stronie producenta: https://www.tinylove.com/pl_pl/

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content