5 mln zł na skoordynowaną opiekę w zakresie chorób zakaźnych

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy uzyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki zostaną przeznaczone na rozwój skoordynowanej opieki w zakresie chorób zakaźnych. Inwestycja ma powstać do końca przyszłego roku.

– Czas pandemii pokazał jak niebezpieczne mogą być choroby zakaźne. Dlatego też chcemy rozwijać i inwestować w skoordynowaną opiekę w zakresie chorób zakaźnych – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Placówka w Legnicy jest istotnym ośrodkiem systemu opieki zdrowotnej w północnej części województwa dolnośląskiego. Projekt polega na przebudowie pomieszczeń pawilonu trzeciego szpitala, w celu ich adaptacji do potrzeb oddziału zakaźnego oraz obiektu z wydzieloną izbą przyjęć i podjazdem dla karetek – mówi Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W sytuacji dynamicznie rozwijającej się epidemii i konieczności organizowania łóżek dla pacjentów z wirusem SARS-Cov-2 szpital odgrywał bardzo ważną rolę w opiece nad pacjentami. W minionym roku legnicki szpital leczył ok 2000 chorych zarażonych Covid-19 w stanach ciężkich i skrajnie ciężkich.

– Chcemy, by oddział zakaźny już na stałe funkcjonował w legnickiej placówce, zaznacza wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

– Chcemy być zawsze przygotowani na każdą ewentualność, stąd fundusze na skoordynowaną opiekę w zakresie chorób zakaźnych – mówi Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

– Choroby zakaźne to nie tylko Covid-19, podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

O znaczeniu placówki dla mieszkańców mówi radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Piotr Karwan.

Urządzone zostaną sale chorych dla 15 pacjentów wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, organizacją odrębnego wejścia,  wykonania wentylacji i instalacji gazów medycznych. Na potrzeby realizacji projektu uzyskano pozytywną opinie o celowości inwestycji oraz wykonano Program Funkcjonalno-Użytkowy.

Dzięki realizacji inwestycji legnicki szpital zabezpieczy miejsca covidowe dla chorych, jeśli wystąpi w przyszłości taka konieczność. Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych oraz trendami w nowoczesnej medycynie zorganizowane zostanie kompleksowe leczenie i opieka nad pacjentami z chorobami zakaźnymi w skoordynowany sposób. Istniejąca poradnia chorób zakaźnych zostanie uzupełniona o leczenie stacjonarne, a także rehabilitację stacjonarną oraz ambulatoryjną.

– Jako szpital wielospecjalistyczny ten kierunek uznajemy za priorytetowy, stanowiący dopełnienie i mogącym być wspieranym przez inne oddziały specjalistyczne oraz poradnie funkcjonujące w naszym szpitalu – mówi Anna Płotnicka – Mieloch, Dyrektor Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.

W szczytowym okresie pandemii WSS w Legnicy dysponował 155 miejscami dla chorych zarażonych Sars-Cov-2, głównie w wybudowanym szpitalu modułowym.

Wzrost zachorowalności na choroby zakaźne potwierdza, że epidemiologia chorób zakaźnych nadal pozostaje ważnym problemem, a w sytuacji pojawiania się nowych jednostek chorobowych nabiera szczególnego znaczenia.         

W minionych latach obserwujemy znaczący wzrost liczby zachorowań na choroby infekcyjne szczególnie takie jak odkleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby, ospa i schorzenia grypopodobne. Nowoczesna medycyna musi być przygotowana na takie zagrożenia.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content