Kogeneracja pomaga dzikim zwierzętom w mieście

fot. Radio Rodzina

Trwa kolejna edycja akcji „Dzikie w mieście”. Warsztaty dla dzieci na temat zachowań wobec dziko żyjących w mieście zwierząt prowadzą wolontariusze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ we Wrocławiu, a ich patronem jest Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

W azylu wrocławskiej EKOSTRAŻY przebywa ponad 200 jeży – dorosłych po wypadkach komunikacyjnych, chorych, znalezionych przez ludzi i maleńkich jeżyków wymagających troskliwej opieki oraz wykarmienia. Dzisiaj jeże, jak i wiele innych dzikich zwierząt, towarzyszą nam w wielkich miastach. Nietrudno spotkać lisa, coraz częściej oglądamy zdjęcia dzików przechadzających się ulicami miasta, a rozmaite gatunki ptaków zamieszkują skwery i parki. Tymczasem ciągle mało wiemy o zwyczajach, potrzebach i bezpieczeństwie dzikich zwierząt.

EKOSTRAŻ stawia na edukację od najmłodszych lat, wierząc, że informacje przekazywane dzieciom trafią za ich pośrednictwem również do dorosłych. Realizuje obecnie cykl warsztatów dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, podczas których uczestnicy dowiadują się wielu cennych informacji na temat zwyczajów dzikich zwierząt spotykanych w mieście oraz zasad udzielania im pierwszej pomocy. Pierwsze zajęcia odbyły się jeszcze w czerwcu, a kolejne grupy szkolne i przedszkolne trafiają do EKOSTRAŻY przez cały wrzesień i październik.

– Nasza współpraca z EKOSTRAŻĄ ma już kilkuletnią tradycję. Cieszymy się, że możemy pomagać w edukacji ekologicznej dzieci, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do tworzenia społeczeństwa wspierającego bioróżnorodność i szanującego przyrodę – mówi Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.

Podczas przyrodniczych lekcji w EKOSTRAŻY okazuje się, że dzieci świetnie wiedzą, że jeże, wbrew popularnym przekonaniom, nie jedzą jabłek. Mogą zobaczyć jak jeż zwija się w kulkę, co powoduje, że staje się tak bezbronny wobec jadących aut. Poznają historię uratowanych jeży i są świadkami karmienia podopiecznych stowarzyszenia.

Zajęcia przeprowadzone w azylu EKOSTRAŻY to świetny sposób na zdobycie wiedzy o zwierzętach, ale też zwiększenie wrażliwości na ich los. Dzieci mają szansę, by na żywo zobaczyć, na czym polega wolontariat i po co właściwie ratujemy zwierzęta. Mogą spotkać się oko w oko z jeżami, dowiedzieć się, jak udzielić im pierwszej pomocy i kiedy właściwie ta pomoc jest potrzebna – mówi Marta Zienkiewicz z EKOSTRAŻY. – Jednocześnie dodajemy dzieciom odwagi – bo nieważne, czy jesteś 10-latkiem, czy może 40-latkiem – zawsze możesz zgłosić cierpiące zwierzę. Warto reagować na krzywdę, bo autentycznie można uratować czyjeś życie – podkreśla.

Tegoroczne warsztaty są kolejną odsłoną projektu „Dzikie w mieście”. W ubiegłym roku do wrocławskich szkół trafiła gra planszowa edukująca najmłodszych, jak zachowywać się w stosunku do dziko żyjących zwierząt napotykanych w mieście. Ukazała się również edukacyjna broszura „Miejskie dzikuski – jak pomagać dzikim zwierzętom w mieście?”

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content