W kościele NMP na Piasku powstaną Okna Pojednania

Fot. gabriel.international

Trzy okna wychodzące na pomnik kard. Bolesława Kominka we Wrocławiu zyskają nowy blask. Autorem koncepcji jest niemiecki witrażysta Yvelle Gabriel, który podjął starania o dofinansowanie przedsięwzięcia. Artysta pracował m.in. w synagodze w Jerozolimie i Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu.

Pierwszym etapem „Okien Pojednania” było spotkanie środowisk kościelnych, twórczych oraz niemieckiego episkopatu i kurii metropolitalnej we Wrocławiu w celu dyskusji nad ideą – mówi Yvelle Gabriel, pomysłodawca projektu.

Artysta zainteresowany wątkiem przebaczenia i pojednania w powojennej Europie odwiedzał polskie miasta takie jak Gniezno, Opole czy Warszawa. To we Wrocławiu znalazł Plac Przebaczenia i poznał szczegóły Orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku ze słynnym zdaniem „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. – tłumaczy dr hab. Wojciech Kucharski z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

W pracach nad witrażami artystę wspierać będzie wrocławska plastyczka, Magdalena Kowalewska. Jak będą wyglądać Okna Pojednania w Kościele NMP na Piasku?

Projekt ma zostać ukończony w 2025 roku: w 60. rocznicę wymiany listów biskupów polskich i niemieckich oraz w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Spotkanie z twórcami odbędzie się 11 października po godz. 18:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu w ramach Remembrance & Future Forum. Wstęp wolny, zapraszamy.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content