Skwer im. Wojciecha Jerzego Hasa we Wrocławiu

fot. Tomasz Król/Radio Rodzina

Teren zielony w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Technologii Audiowizualnych przy ul. Wystawowej we Wrocławiu, od dzisiaj nosi imię Wojciecha Jerzego Hasa. Jeden z najbardziej znanych reżyserów powojennej Polski to autor takich tytułów filmowych jak „Pętla”, „Pismak”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Sanatorium pod klepsydrą”.

To właśnie we Wrocławiu, w CeTA, zaczynał swoją produkcję filmową, ale jego działalność miała zasięg ogólnopolski. O związku reżysera ze stolicą Dolnego Śląska mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Wojciech Has to nie jedyny patron, którego imię noszą pobliskie miejsca rekreacyjne.

O postać reżysera i źródło pomysłu na nazwanie skweru przy ulicy Wystawowej właśnie jego imieniem, zapytaliśmy też Jacka Sutryka, Prezydenta Wrocławia.

Obecna na uroczystości żona filmowca — Wanda Ziembicka-Has, powiedziała nam o początkach ich znajomości.

Wanda Ziembicka-Has marzy, by upamiętnić też innego artystę. Prosi słuchaczy Radia Rodzina o trzymanie kciuków za realizację swoich planów.

3 października minęły 22 lata od śmierci reżysera, a samo ogłoszenie nadania skwerowi imienia artysty miało miejsce w rocznicę jego pogrzebu. Wśród nagród i odznaczeń nadanych Wojciechowi Jerzemu Hasowi warto wspomnieć Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes (za film „Sanatorium pod Klepsydrą”), a także uhonorowanie Orderem Odrodzenia Polski.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content